Narzędzia diamentowe – co to jest i jak wybrać odpowiednie?

Do przecięcia twardych materiałów jak beton, kamień czy stal konieczne jest użycie mocnych i odpowiednich narzędzi. Trzeba zatem sięgnąć po tarcze lub wiertła diamentowe. Spora liczba dostępnych narzędzi diamentowych sprawia, że wybór może nie być prosty, a do każdego zadania czy materiału należy sięgnąć po inny rodzaj urządzenia. Jak zatem wybrać to odpowiednie?

Zasada działania narzędzi diamentowych

W przypadku funkcjonowania narzędzi diamentowych mówimy o szlifowaniu, nie o cięciu. Wystające ponad krawędź i ścianki diamenty, które w tym samym czasie kruszą się, mielą materiał podczas cięcia na drobny pył. Należy w tym miejscu pamiętać, że trwałość diamentów jest zależna od twardości ciętej powierzchni. Im twardsza, tym częściej trzeba będzie sięgać po nowe części. Jednak warstw kamieni jest kilka, więc nie mamy tu do czynienia z narzędziami jednorazowymi.

Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz pracę

Przed przystąpieniem do pracy należy wziąć pod uwagę kilka czynników dotyczących sprzętu, z którego będzie się korzystać. Wiadomo, zaczyna się od wyboru urządzenia. I trzeba zaznaczyć, że oszczędność nie jest w tym miejscu wskazana. Im więcej wydamy na dobry sprzęt, tym dłużej on posłuży, co przekłada się na oszczędność w dłuższym wymiarze czasu. W ten sposób otrzymujemy niższy koszt eksploatacji pojedynczego cięcia. Warto jednak wziąć pod uwagę częstotliwość pracy przy użyciu narzędzi diamentowych. Jeśli korzystamy z nich sporadycznie, wtedy usprawiedliwiony będzie wybór tańszego rozwiązania.

Dopiero wtedy sięgamy po tarcze. Muszą być dopasowane do rodzaju cięcia (na sucho lub na mokro), mocy urządzenia oraz dopasowane pod kątem wielkości (średnicy) oraz prędkości obrotowej. Wybierając narzędzia diamentowe, musimy także wiedzieć do czego mają one służyć. Każda tarcza jest dopasowana do konkretnego rodzaju tworzywa, dzięki czemu wzrasta wydajność oraz żywotność części.

Dobrze także wcześniej podjąć decyzję o rodzaju cięcia. Większość osób decyduje się na pracę na mokro, ponieważ pozwala na robienie głębszych cięć. Ponadto woda działa jako czynnik chłodzący, co wydłuża czas pracy i jednocześnie pozwala na bardziej higieniczny tryb, ponieważ wiąże pył, który przy cięciu na sucho unosiłby się w powietrzu. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić, do jakich warunków przystosowane są konkretne narzędzia diamentowe, gdyż nie wszystkie są uniwersalne.

Zdecyduj się na konkretne urządzenie

Husqvarna jest jednym z liderów na rynku takich narzędzi, dostarcza ok. dziewięciu milionów sztuk rocznie. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło stworzyć serie (złotą, srebrną i brązową), które odpowiadają potrzebom każdego rodzaju użytkownika.

Tarcze Elite-Cut, wiertła Elite-Drill oraz segmenty Elite-Grind należą do serii złotej. Są to narzędzia przygotowane z myślą o specjalistach i dostosowane do intensywnej, długotrwałej pracy. Dzięki użytym materiałom jest to seria najbardziej odporna na zużycie.

Narzędzia diamentowe z serii srebrnej składają się z tarcz Vari-Cut, wierteł Vari-Drill oraz segmentów Vari-Grind. Przystosowane są do pracy z mocniejszymi maszynami oraz mają bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Cechują się wysoką odpornością na zużycie.

Seria brązowa to tzw. seria budżetowa. W jej skład wchodzą tarcze Tacti-Cut, wiertła Tacti-Drill i segmenty Tacti-Grind, które przeznaczone są do umiarkowanych prac. Idealne m.in. do domowych remontów.

Więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/narzedzia-diamentowe/