Jak wspierać pracę wątroby?

Niestety nieprawidłowe nawyki żywieniowe, picie alkoholu, a także niski poziom aktywności fizycznej, mogą doprowadzić do upośledzenia funkcji wątroby. Pracę tego narządu można jednak wspierać lekami bez recepty oraz odpowiednią dietą.

Jakie są objawy problemów z wątrobą?

Wątroba sama w sobie nie wywołuje odczuć bólowych, ponieważ nie ma odpowiednich połączeń z układem nerwowym. Zwykle jednak pojawia się ból po prawej stronie pod żebrami, przypominający nieprzyjemne kłucie. Do innych symptomów zaburzonej pracy wątroby można zakwalifikować:

  • wzdęcia, zaparcia, biegunki;
  • spowolniona przemiana materii;
  • skurcze łydek;
  • apetyt na słodkie pokarmy;
  • poczucie zmęczenia. 

Na problemy z wątrobą największy wpływ ma niewłaściwa dieta, a więc taka, w której obecne są tłuszcze, pokarmy przetworzone. Szkodliwe są także częste głodówki oraz dieta restrykcyjna, która może negatywnie wpłynąć na pracę całego układu pokarmowego. Dodatkowo nieodpowiednie dla wątroby jest przyjmowanie różnego rodzaju używek, a szczególnie spożywanie nadmiernych ilości alkoholu, kofeiny i napojów energetycznych. Niektóre leki także wpływają negatywnie na pracę wątroby. 

Jak wspierać pracę wątroby?

Każdy powinien profilaktycznie zadbać o swoją wątrobę, ponieważ narząd ten bardzo wolno się regeneruje, a w niektórych przypadkach następuje całkowite upośledzenie jego funkcji. Niestety wątroba jest narażona na wiele negatywnych czynników takich jak alkohol, nikotyna, tłuszcze, a także toksyny i nadmiar cukru. Obecnie trudno jest kupić produkty zupełnie naturalne, ponieważ nawet warzywa i owoce ze sklepów mogą zawierać toksyny i nieodpowiednie substancje. Warto jednak spróbować wspierać pracę wątroby i innych organów wewnętrznych. 

Produkty, które warto włączyć do diety

Zadbać o wątrobę można na różne sposoby, a jednym z nich jest włączenie do diety kilku produktów. Przede wszystkim należy pić codziennie minimum 2 litry wody, najlepiej z cytryną. Do tego do diety warto włączyć kurkumę, awokado, pyłek pszczeli i grejpfruty. Można także pić zieloną herbatę, która ma wiele dobroczynnych właściwości.  

Leki bez recepty

W aptekach dostępne są różne leki bez recepty, które mogą pomóc w prawidłowej pracy wątroby. Świetnie sprawdzi się Essylimar, czyli lek zapobiegający uszkodzeniom wątroby i wspierający jej pracę. Ten lek regeneruje wątrobą i dba o to, aby powstawały nowe hepatocyty. Można również znaleźć inne leki i suplementy diety, których zadaniem jest pomoc w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby.