Sezon na bieganie coraz bliżej – czy jesteś przygotowany?

Gdy temperatura zaczyna się podwyższać, a dni stają się dłuższe, rozpoczyna się czas, na który czekają wszyscy aktywni biegacze. Niestety, po zimie nie każdy może od razu ruszyć na trening. Sprawdź, czy jesteś dobrze przygotowany do sezonu biegowego!

Strój do biegania

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest odpowiedni strój. Wiosną pogoda lubi spłatać figle – mimo że w jednej chwili świeci słońce, w następnej znikąd może pojawić się burza. W takich momentach łatwo o przeziębienie lub kontuzję, jeśli poślizgniesz się na mokrej nawierzchni. Co w takim razie powinieneś wyciągnąć z szafy?

Na samym początku sezonu warto zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, która zapobiegnie przed wychłodzeniem lub przegrzaniem organizmu, odprowadzi wilgoć i pozwoli ci czuć się komfortowo podczas treningu. Jeśli zdarza ci się biegać na dłuższych dystansach dobrze jest wziąć ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową, na wypadek zmiany pogody.

Oprócz tego koniecznością są wygodne, nieprzemakalne i nieślizgające się buty do biegania, a także czapka z daszkiem, która ochroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i uchroni przed potem zalewającym twarz.

Suplementy dla biegaczy

Jeśli traktujesz treningi poważnie i zależy ci na utrzymaniu dobrej formy, powinieneś pomyśleć o suplementacji. To szczególnie istotne po sezonie zimowym, gdy twój organizm nieco się rozleniwił i brak mu składników diety niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Po jakie suplementy dla biegaczy powinieneś sięgnąć?

Wiele zależy od tego, jak wyglądają twoje treningi. Podczas lżejszych, krótkich biegów dobrym pomysłem będą elektrolity w formie dodatków do wody. Możesz je kupić w formie proszku lub tabletek rozpuszczalnych w wodzie. Jeśli jednak twoje treningi są bardziej intensywne i spalasz podczas nich swoje rezerwy energetyczne oprócz elektrolitów będziesz potrzebować źródła węglowodanów. Tu dobrym wyborem będą napoje izotoniczne dla biegaczy, które charakteryzują się wyższą kalorycznością.

Jeśli w zimie postanowiłeś sobie pofolgować, a początek sezonu ma wiązać się z powrotem do formy, dobrym pomysłem może okazać się wdrożenie suplementów w postaci spalaczy tłuszczu. Pozwolą ci one odbudować formę, a w połączeniu z racjonalnie zaplanowanymi treningami – zrzucić zbędne kilogramy.

Rozgrzewka po zimie

Wiele osób o tym zapomina, jednak prawidłowe rozgrzanie zastanych mięśni i stawów pozwoli ci nie tylko uniknąć kontuzji, ale także zwiększyć osiągi. Rozgrzewkę powinieneś wykonywać przed każdym treningiem biegowym, zwłaszcza jeśli przez dłuższy okres zrezygnowałeś z biegania.

Rozpocznij od ćwiczeń statycznych – zakroków, skłonów czy podskoków na jednej nodze. Wykonaj po kilka powtórzeń na każdą nogę. Następnie, gdy mięśnie będą już wstępnie rozgrzane rozpocznij spacer, powoli zwiększając tempo do truchtu, aż osiągniesz satysfakcjonującą prędkość biegu. Po treningu pamiętaj o stopniowym zmniejszaniu intensywności, krótkim spacerze oraz ćwiczeniach rozciągających. Pozwoli ci to uniknąć zakwasów, wyrównać tętno, uspokoić oddech i rozluźnić napięte mięśnie.