Kiedy wypożyczalnia może odmówić wynajęcia samochodu?

kiedy-wypozyczalnia-moze-odmowic-wynajecia-samochodu

Z usług działających w Polsce wypożyczalni samochodów korzysta wiele osób. Dostępność firm zajmujących się wynajmem krótko-, średnio- i długoterminowym jest bardzo duża, a sama procedura wypożyczenia auta jest niezwykle prosta. Zdarzają się jednak sytuacje, w których klient nie może skorzystać z usługi, a wynajmujący ma prawo odmówić przyjęcia rezerwacji i wydania pojazdu. Jakie to sytuacje? Zapraszamy do lektury artykułu.

Nieodpowiedni wiek kierowcy lub niski staż za kierownicą

Z reguły w naszym kraju wynająć samochód może każda pełnoletnia osoba, która posiada wydane legalnie prawo jazdy. Jest to ogólnie przyjęta zasada, wynikająca z zapisów polskiego prawa. W zależności od firmy wynajmującej od reguły tej istnieją jednak odstępstwa.

Wypożyczalnie często zastrzegają sobie prawo do odmowy przyjęcia rezerwacji w przypadku bardzo młodych kierowców. Mowa tu o osobach, które dopiero co odebrały dokument uprawniający je do poruszania się po drogach publicznych. Takie firmy w regulaminie wynajmu umieszczają najczęściej specjalny punkt informujący o tym, że do skorzystania z oferty wypożyczenia auta uprawione są osoby pełnoletnie, posiadające prawo jazdy od minimum roku. Niektóre z nich przesuwają również dolną granicę wieku do 21, a w skrajnych przypadkach nawet do 25 lat. Wypożyczalnie zabezpieczają się w ten sposób przed wynajmowaniem samochodów kierowcom bez doświadczenia. Na rynku istnieją także firmy ustalające górny limit wieku kierowcy. Najczęściej jest to 70 lub 75 lat.

Brak dokumentów niezbędnych do podpisania umowy najmu

Ogólnopolskie wypożyczalnie samochodów, takie jak Abacus Car Rental, mogą odmówić wynajęcia auta osobie, która w momencie odbioru pojazdu nie ma przy sobie niezbędnych dokumentów. Mowa tu oczywiście o prawie jazdy oraz drugim dokumencie potwierdzającym tożsamość. Najczęściej jest to dowód osobisty, choć równie dobrze sprawdza się także paszport. Wynajem samochodu bez dwóch dokumentów jest w praktyce niemożliwy. W przypadku chęci wypożyczenia auta dostawczego, którego masa przekracza 3,5 t, obowiązkowe jest również posiadanie prawa jazdy kategorii C. Są firmy, które wymagają od najemców też karty kredytowej, na której blokowana jest określona kwota niezbędna do opłacenia czynszu najmu i kaucji.

Nieopłacenie rezerwacji lub brak wpłaty kaucji

Większość firm wynajmujących samochody zastrzega sobie prawo do odmówienia wydania pojazdu w momencie, gdy najemca nie opłacił rezerwacji lub odmawia zapłaty ustalonej w umowie najmu kaucji. Każda wypożyczalnia określa własne warunki pobierania opłat za wynajem. Niektóre z nich wymagają zapłaty za usługę od razu po rezerwacji wybranego pojazdu, inne umożliwiają klientom płatność w momencie odbioru auta. Bez względu na wybraną formę opłaty za rezerwację, wypożyczania może odmówić wynajęcia samochodu, jeśli najemca nie zapłaci za usługę do czasu przekazania kluczyków.

Uważne czytanie regulaminu kluczem do uniknięcia niespodzianek

Wszystkie informacje dotyczące warunków wynajmu, w tym sytuacji, w których wypożyczalnia może odmówić wydania pojazdu, znajdują się w regulaminie konkretnej firmy zajmującej się krótkoterminowym wynajmem samochodów. Jest to ogólnodostępny dokument, z którym warto się zapoznać przed rezerwacją konkretnego modelu pojazdu. Uważne przeczytanie regulaminu pozwoli wyeliminować ewentualne nieporozumienia, mogące pojawić się w momencie odbioru auta. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie przykrych niespodzianek, a jednocześnie poznanie wszystkich praw przysługujących najemcy.