Lodówka retro, czyli sposób na zachwycającą kuchnię!

Wzornictwo w stylu vintage nieustannie zachwyca i zbiera coraz większą liczbę fanów. Jak zatem powitać odrobinę szaleństwa w swojej kuchni? Zobacz, dlaczego lodówka retro doskonale sprawdzi się w twoim otoczeniu!

Tradycyjna czy retro?

Tradycyjna lodówka od tej retro obecnie nie różni się pod względem funkcjonalności. Producenci do obu typów wykorzystują nowoczesną technologię, by stworzyć sprzęty wyposażone w na przykład system Fresh Zone, No Frost czy funkcje szybkiego mrożenia. Trzeba jednak przygotować się na to, że retro lodówek jest mniej na rynku, przez co poszukiwania wymarzonego modelu mogą wymagać większego zaangażowania. Lodówka retro może kosztować od 3 do 9 tysięcy złotych.

Lodówka retro do każdej aranżacji

Jest to sprzęt, który z pewnością będzie się wyróżniał. Dlatego warto zadbać o to, by mógł odpowiednio wybrzmieć na tle aranżacji. Można tego dokonać poprzez utrzymanie surowego wzornictwa w nowoczesnym stylu, które zostanie przełamane lodówką retro czerwoną lub w innym intensywnym kolorze. Można również iść w zupełnie innym kierunku i stworzyć kuchnię w stylu vintage. Będzie to polegało głównie na łączeniu elementów z różnych epok. Można również pokusić się o kupno mebli shabby chic, które będą wyglądać na postarzane.

Czy każda lodówka retro jest taka sama?

Lodówki retro różnią się między sobą kilkoma elementami. Mogą to być funkcjonalności dostępne u poszczególnych producentów, a także elementy wyposażenia. Na przykład dostępne są lodówki wyposażone w wyświetlacz sterujący lub dystrybutor wody.

Jedna lodówka, wiele układów

Lodówka retro, tak jak inne modele może być urządzona w różnym układzie. Dotyczy to głównie umiejscowienie zamrażalki z chłodziarką – może być ona w górnej lub dolnej części lodówki. Wybór układu zależy przede wszystkim od preferencji, jednak zazwyczaj zamrażalki umieszczane w górnej części lodówki mają mniejszą pojemność.

Kultowe uchwyty

To one stanowią kultową część lodówki. Często są one wyposażone w klamki zamiast standardowych uchwytów, co dodatkowo dodaje lodówce dodatkowego uroku, nawiązując tym samym do stylistyki sprzętów z lat 60. i 70.

Liczba drzwi i półek w lodówce retro

Lodówki retro mogą również różnić się pod tym kątem. Mniejsze, bardziej kompaktowe lodówki są jednodrzwiowe. Można jednak dostać modele dwudrzwiowe, które sprawdzą się w przypadku dużych rodzin. Jeśli chodzi o samo wnętrze i liczbę półek – zazwyczaj zamocowane są 3 szklane półki, jednak zdarzają się również modele z 4 półkami.

W jakie funkcjonalności może być wyposażona lodówka retro?

Przede wszystkim w modne rozwiązania, takie jak:

  • Iron Air (technologia pozwala utrzymać w lodówce mikroklimat, w którym powstaje ozon niszczący bakterie, pleśń i brzydki zapach);
  • No Frost ­(zapobiega powstawaniu szronu i lodu);
  • Crisp Zone (szuflada przeznaczona do przechowywania owoców i warzyw, dzięki której na dłużej zachowują one świeżość);
  • błyskawiczne mrożenie.