Bezpieczny serwis cystern kolejowych i drogowych. Jak o niego zadbać?

Cysterny to niezwykle popularny i w wielu przypadkach jedyny sposób transportu określonych towarów. Mowa przede wszystkim o ciekłych substancjach chemicznych oraz płynnych paliwach i artykułach spożywczych, których przewożenie wymaga od firm spedycyjnych nie tylko stosownych uprawnień i certyfikatów, ale także zapewnienia pojazdom odpowiedniej obsługi. Oto sposób na bezpieczny, szybki i komfortowy serwis tych pojazdów.

Obsługa cystern zarówno drogowych, jak i kolejowych to nie lada wyzwanie. Przeszkodą są tu nie tylko wielkie gabaryty pojazdu, które wymagają użycia konstrukcji do pracy na wysokości, ale także niezwykle trudny dostęp do jego newralgicznych miejsc, jakimi z pewnością są włazy rewizyjne. Warto zatem starannie przemyśleć i odpowiednio zorganizować stanowisko pracy dla osób, których codzienna praca polegać będzie na pobieraniu próbek, napełnianiu zbiorników oraz ich czyszczeniu.

Bezpiecznie i komfortowo

Cysterny to doskonały sposób transportu paliw płynnych i gazowych, substancji chemicznych czy artykułów spożywczych. Transport pierwszych wymaga przede wszystkim dokładnej kontroli zaworów, włazów i mechanizmów zabezpieczających, ostatnich zaś nienagannej czystości oraz sterylnych warunków załadunku i rozładunku. W obu przypadkach warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie, które zagwarantuje bezpieczną i komfortową obsługę tych wymagających pojazdów.

Podstawową zaletą drabiny KRAUSE do obsługi cystern jest zapewnienie szybkiego dostępu do stanowisk pracy położonych na wysokości. Bezpieczeństwo i komfort wykonywanych zadań gwarantuje daleko wysunięta platforma robocza, dzięki której nie ma konieczności wprowadzania podstawy konstrukcji pod cysternę kolejową. Jest ona zintegrowana z koszem ochronnym (w wersji okrągłej Ø=1500 mm i narożnej 2300×1500 mm), który strzeże użytkownika przed upadkiem z wysokości. Na platformę prowadzą zaś profilowane, antypoślizgowe szczeble zespawane z podłużnicą, zabezpieczone obustronnie poręczą – wylicza Marek Banach, ekspert producenta.

Stabilnie i mobilnie

Użytkownicy doceniają także łatwość, z jaką można przesuwać urządzenie o tak dużych gabarytach, oraz stabilność zagwarantowaną przez szeroki wózek jezdny. Jego podwozie wyposażone może być w rolki z tworzywa sztucznego lub gumowe koła, dzięki którym zmiana położenia konstrukcji będzie niezwykle prosta. W zestawie są także regulowane stopy, za pomocą których drabinę ustawimy stabilnie na podłożu. Co ważne, wysokość samej platformy można w prosty sposób regulować za pomocą korby oraz zębatki, dzięki czemu z łatwością dopasujemy ją do aktualnych wymagań.