Samsung Galaxy S10 Plus – hit czy kit?

Model S10 Plus to rękawica rzucona firmie Apple, która kilka miesięcy wcześniej zaprezentowała swojego iPhone’a XS Max. Są to bez wątpienia dwa najlepsze telefony w „wadze ciężkiej”. Walkę stara się nawiązać jeszcze kilku producentów, wśród których prym wiedzie LG z modelem V40. Nie ma dla niego jednak miejsca w finale. Czy S10 Plus ma szansę na pokonanie swojego amerykańskiego konkurenta?

Telefon zaprojektowany z rozmachem

Zapoznając się ze specyfikacją Samsunga Galaxy S10 Plus, musimy co chwilę przecierać oczy ze zdziwienia. W najlepszej konfiguracji ma on bowiem dysk o pojemności aż 1 TB oraz niesamowite 12 GB RAM. Dla porównania iPhone XS Max dysponuje, co najwyżej, 512 GB pamięci wbudowanej oraz trzykrotnie mniejszą liczbą pamięci operacyjnej. Układ Exynos 9820 Octa (8 nm) również nie przynosi ujmy koreańskiej konstrukcji – rozstrzygnięcie, który jest lepszy, nie należy do łatwych zadań. Doskonały jest też wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED, który pod wieloma względami przypomina konstrukcję Apple. Dzieje się tak częściowo dlatego, że ekrany dla firmy z Cupertino produkuje właśnie Samsung. Warto przy tym odnotować, że w testach platformy Display Mate wyświetlacz zastosowany w modelu S10 Plus okazał się lepszy niż rozwiązanie stworzone dla Apple. Biorąc pod uwagę przedstawione tu parametry, trzeba bez wahania przyznać, że Samsung Galaxy S10 Plus to najbardziej zaawansowany telefon w historii.

Smartfon fotograficzny

Pojedyncze obiektywy już dawno przestały spełniać oczekiwania pokładane we flagowych smartfonach. Standardem stały się podwójne aparaty. Samsung Galaxy S10 Plus ponownie zaskakuje. Podwójny aparat, owszem, dostaniemy, ale… z przodu. Jest to rozwiązanie przygotowane z myślą o selfie i telerozmowach. Z tyłu Samsung oferuje nam bowiem aż trzy obiektywy: szerokokątny, ultraszerokokątny oraz teleobiektyw. Mamy więc kolejną rewolucję i kolejny niezaprzeczalny atut.

Optymalnie wykorzystane gabaryty

Przekątna ekranu w Galaxy S10 Plus to 6,4 cala, tyle samo, co w przypadku LG V40 i o 0,1 cala mniej niż w iPhonie XS Max. Ze względu na proporcje ekranu i gabaryty (157.6 x 74.1 x 7.8 mm), to właśnie Samsung oferuje wyświetlacz o największej powierzchni użytkowej – 103,8 cm2. We wnętrzu tego dużego i potężnego telefonu umieszczono wiele potrzebnych komponentów. Jednym z nich jest duża bateria o pojemności 4100 mAh. Dla porównania największy iPhone ma znacznie mniejszy akumulator (3174 mAh). Koreański telefon możemy więc użytkować intensywnie przez cały dzień, a dzięki szybkiemu ładowaniu potrzebujemy tylko godziny, aby znów cieszyć się pełnią mocy. Ciekawostką jest standard Fast Wireless Charging 2.0, który pozwala ładować telefon bezprzewodowo w bardzo zbliżonym czasie. Kolejną interesującą funkcją jest tzw. PowerShare – nasz telefon może zamienić się w powerbank zawsze, gdy jest naładowany przynajmniej w jednej trzeciej.