Dlaczego warto zdecydować się na zewnętrzny nadzór budowlany?

Inwestycje budowlane charakteryzują się szybkim przebiegiem i trudnymi w realizacji naprawami, które trzeba wykonać w momencie, gdy ekipa budowlana źle wykonała swoją pracę. W jaki sposób uniknąć takich wpadek i zapewnić przebieg budowy zgodny z harmonogramem? Czy jedynym sposobem jest ciągłe kontrolowanie ekipy budowlanej?

Zewnętrzny nadzór budowlany – sposób na pełną kontrolę inwestycji

Niezależnie od tego, czy nasza inwestycja jest niewielkim domem jednorodzinnym, czy dużą halą przemysłową, odpowiednia kontrola pozwoli wykonywać wszelkie prace budowlane zgodnie z projektem. To niezwykle istotna rzecz, która zagwarantuje nam odpowiednią wytrzymałość konstrukcji i brak problemów na etapie eksploatacji budynku.

Niestety nie każdy zna się na sztuce budowlanej, a nawet jeśli w tej branży czujemy się jak ryba w wodzie, to nie zawsze mamy czas, by codziennie nadzorować budowę. Niestety prace, które wykonuje ekipa, charakteryzują się dość dynamicznym przebiegiem. Najgorsze jest to, że zamknięcie jakiegoś etapu zamyka nam dostęp do elementów konstrukcyjnych i tak np. zalewając zbrojenie stropu, nie będziemy w stanie przeprowadzić żadnych prac naprawczych. To właśnie dlatego tak istotne jest zatrudnienie specjalisty, który codzienną kontrolą inwestycji zapewni właściwy przebieg całej budowy.

Decydując się na zewnętrzny nadzór budowlany, zyskujemy bezpieczeństwo, które jest elementem nie do przecenienia w trakcie każdej inwestycji budowlanej.

Czym zajmuje się specjalista od nadzoru budowlanego?

Głównym zadaniem takiej osoby jest kontrola prac i sprawdzanie, czy przebiega ona zgodnie z projektem budowlanym. Projekt jest swego rodzaju rozpiską dla ekipy, która właśnie z niego dowiaduje się jakich materiałów należy użyć i w jaki sposób prowadzić budowę. Dokładne wymiary otworów drzwiowych, okiennych, ilość stali potrzebną do zbrojenia elementów żelbetowych – to wszystko można odczytać właśnie z projektu.

Niestety wiele ekip oferujących usługi budowlane wybiera drogę na skróty i zamiast trzymać się projektu, dedycje się na uproszczenia, które mogą mieć zasadniczy wpływ na trwałość konstrukcji. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi nadzór budowlany, który wraz z kierownikiem budowy czuwa nad przebiegiem prac.

Do podstawowych zadań zewnętrznego nadzoru budowlanego zaliczyć możemy:

  • kontrola kosztów budowy,
  • doradztwo budowlane,
  • kontrola jakości materiałów,
  • wykonywanie odbiorów robót,
  • kontrola dziennika budowy,
  • przekazanie obiektu do użytkowania.

Wszystko to sprawia, że decydując się na usługę zewnętrznego nadzoru budowlanego, mamy pełną kontrolę nad inwestycją. Nie musimy obawiać się o opóźnienia i złego użycia zakupionych materiałów. Zewnętrzny nadzór budowlany to konieczność dla osób, które nie mają pojęcia o branży budowlanej a chcą mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z projektem.

Należy pamiętać, by wybierać nadzór odpowiedni do lokalizacji naszej inwestycji, i tak-mieszkańcy województwa dolnośląskiego muszą zdecydować się na nadzór budowlany w Wrocławiu (sprawdź na https://building-companion.pl/nadzor-budowlany/wroclaw). Mieszkańcy stolicy – nadzór z Warszawy.