Etapy klimakterium – jak przebiega menopauza?

Menopauza, znana także pod nazwą klimakterium lub okres przekwitania, to czas, w którym w organizmie każdej kobiety zachodzi proces poważnych zmian świadczących o zakończeniu okresu płodności. To nieuchronny proces, który stanowi naturalny etap w życiu każdej kobiety. Częstym elementem klimakterium są towarzyszące mu dolegliwości, jak uporczywe uderzenia gorąca, suchość pochwy czy też wahania nastrojów.

Etapy klimakterium

Czas, w którym występuje klimakterium, zawiera się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Oczywiście jest to zakres umowny, gdyż zdarza się, że u kobiety może dojść do tzw. przedwczesnej menopauzy, która może mieć miejsce koło 40. a czasami nawet przed 35. rokiem życia. Niestety przedwczesne klimakterium nie jest naturalnym stanem fizjologicznym i jeśli zauważamy u siebie jego objawy, powinnyśmy zgłosić się do lekarza. Może bowiem być symptomem choroby autoagresywnej lub neurologicznej.

Z kolei klimakterium występujące w prawidłowym przedziale wiekowym możemy podzielić na następujące etapy:

  • premenopauza – okres przejściowy. Wtedy wiele kobiet zauważa u siebie pierwsze objawy menopauzalne. Mogą wystąpić nieregularne miesiączki lub plamienia. Premenopauza może trwać od kilku do nawet kilkunastu lat;
  • menopauza – dzień, w którym ma miejsce ostatnia miesiączka (jeśli z naturalnych przyczyn fizjologicznych nie wystąpiła ona przez 12 miesięcy);
  • postmenopauza – rozpoczyna się po wystąpieniu ostatniej miesiączki i po wygaśnięciu aktywności jajników.

Uderzenia gorąca w czasie klimakterium

Uderzenia gorąca to jeden z najczęstszych i niestety jeden z najbardziej dokuczliwych objawów wśród kobiet przechodzących menopauzę. Zazwyczaj powodem ich obecności jest zmniejszenie produkcji estrogenów, przez co dochodzi do zaburzeń naczyniowych oraz termoregulacyjnych. Kobiety w trakcie klimakterium uderzenia gorąca odczuwają jako nagły przypływ uczucia rozgrzania, który najbardziej intensywnie jest odczuwalny w górnej części ciała.

Uderzenia gorąca może nasilać palenie papierosów, a także otyłość. Aby ograniczyć częste uderzenia gorąca, zadbaj o odpowiednio niską temperaturę pomieszczeń, w których się znajdujesz, a gorące kąpiele zamień na chłodny i orzeźwiający prysznic. Pomocne może okazać się także spryskanie twarzy schłodzoną wodą termalną bądź stosowanie chłodnych okładów.

Wpływ menopauzy na stan Twojej skóry

W czasie klimakterium możesz zauważyć duże zmiany związane z Twoją skórą, za które odpowiedzialne są zmiany hormonalne, a przede wszystkim obniżenie poziomu estrogenu i progesteronu. Wszystko to sprawia, że skóra staje się wiotka, a także bardziej szorstka i sucha. Cera przybiera ziemisty kolor i wygląda na pozbawioną blasku, a zmarszczki robią się o wiele bardziej widoczne.

Aby zapobiec starzeniu się skóry, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Należy pamiętać o regularnym piciu wody oraz właściwie dobranej pielęgnacji. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzą się kremy nawilżające i odżywcze, które pomagają w odbudowie bariery naskórka.