Przebarwienia na twarzy po opalaniu – jak sobie z nimi poradzić? Kosmetyki i zabiegi

Przebarwienia na twarzy po opalaniu - jak sobie z nimi poradzić? Kosmetyki i zabiegi

Przebarwienia na twarzy to częsty problem po nadmiernej ekspozycji cery na słońce. Niewielkie plamy na skórze rozjaśni krem z retinolem, witaminą B3 oraz kwasem askorbinowym. Przebarwienia można również usunąć za pomocą profesjonalnego zabiegu, jak: chemiczny peeling, mikrodermabrazja, mezoterapia czy laserowa redukcja przebarwień.

Przebarwienia skóry po opalaniu powstają najczęściej w wyniku nadmiernej ekspozycji cery na działanie promieni słonecznych. Plamy na twarzy to efekt nierównomiernego rozłożenia się w skórze melaniny, która wydziela się pod wpływem słońca. W sytuacji, gdy podczas opalania nie ochroni się naskórka odpowiednim kremem z filtrem bądź spędzi w pełnym słońcu wiele godzin, dochodzi do nadprodukcji pigmentu odpowiedzialnego za kolor naszej karnacji. Efektem nierównej pigmentacji w skórze są plamy, piegi czy drobne znamiona.

Jaki krem na przebarwienia?

Rynek kosmetyczny oferuje szereg różnorodnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery z przebarwieniami posłonecznymi, które zawierają w sobie najczęściej: retinol, witaminę C oraz B3. Pierwsze, zauważalne, rezultaty domowej kuracji kosmetykami uzyskuje się po ok. miesiącu stosowania, ponieważ tyle czasu potrzebuje skóra na pełen cykl przemiany komórkowej, co oznacza wymianę starych komórek naskórka na nowe. Więcej informacji o powstawaniu przebarwień można uzyskać na stronie: zdrowie.tvn.pl.

  • Krem z retinolem

Krem do twarzy z retinolem rozjaśnia przebarwienia skóry. Stosowany regularnie, powoduje, że drobne zmiany pigmentacyjne na twarzy stopniowo zanikają. Dodatkowo pochodna witaminy A przeciwdziała wolnym rodnikom, odpowiedzialnym za starzenie się skóry, a także hamuje zmiany trądzikowe na cerze.

  • Krem z witaminą C

Kwas askorbinowy rozjaśnia przebarwienia, delikatnie złuszcza naskórek, przyspiesza procesy regeneracyjne skóry a także syntezę kolagenu, odpowiedzialnego za jędrność i młody wygląd skóry. Krem z witaminą C przywraca cerze zdrowy koloryt i dodaje promiennego blasku.

  • Krem z witaminą B3

Witamina B3 w kosmetykach uspokaja barwnik w skórze, przez co rozjaśnia przebarwienia a także usuwa szary koloryt cery. Amid kwasu nikotynowego dodatkowo działa przeciwzmarszczkowo, nawilżająco i złuszczająco.

Kwasy na przebarwienia

Skuteczne kwasy na przebarwienia skórne to: kwas migdałowy, mlekowy i azelainowy. Pobudzają one kolagen do odnowy a także zmniejszają przebarwienia oraz wyrównują koloryt cery. Do codziennej pielęgnacji warto stosować serie kosmetyków, np.: żel myjący, tonik, serum, które zawierają w sobie niewielkie i bezpieczne dla skóry stężenie kwasów.

Profesjonalne zabiegi na przebarwienia

Profesjonalne zabiegi kosmetyczne czy medycyny estetycznej, w porównaniu ze stosowaniem kosmetyków, dają szybsze i bardziej spektakularne efekty. Są nimi, np.:

  • Peeling chemiczny na bazie kwasów, których stężenie oraz ilość nakładanych warstw dobiera się indywidualnie do stanu cery oraz koloru i rozległości plam.
  • Mezoterapia igłowa, czyli inwazyjny zabieg, polegający na ostrzykiwaniu znamion na twarzy leczniczą substancją, np. kwasem hialuronowym, który działając od środka rozjaśnia i wygładza skórę.
  • Mikrodermabrazja diamentowa – polega na delikatnym złuszczaniu skóry specjalnym urządzeniem zakończonym głowicą ze ścierającymi drobinkami.
  • Laserowe usuwanie przebarwień – to rozbicie nagromadzonej melaniny w skórze na drobne cząsteczki za pomocą nowoczesnego lasera.