Grzałki przemysłowe – kompleksowa analiza

Grzałki przemysłowe wliczyć można do szerokiej gamy produktów znajdujących swoje zastosowanie w przemyśle, w sytuacjach, w których niezbędne jest uzyskanie lub utrzymanie wysokiej temperatury. Cel ten może być wykorzystywany w odniesieniu do podgrzewania zarówno płynów jak i całych instalacji przemysłowych, w których wymagane jest precyzyjne osiągnięcie żądanej temperatury.

Rodzaje grzałek przemysłowych

W zależności od zapotrzebowania oraz branży w jakiej konieczne jest wykorzystanie tego rodzaju urządzenia grzewczego, wyróżnić można wiele rodzajów urządzeń grzewczych tego typu.

Najbardziej popularna, a zarazem najczęściej wykorzystywana jest grzałka rurkowa. Stosowana najczęściej w formie grzałki zanurzeniowej, jest w stanie osiągnąć najwyższą, z dalej prezentowanych urządzeń, temperaturę sięgającą aż 1000ºC. Ten typ grzałki może osiągnąć również formę zwojową, która zwiększając pole powierzchni grzewczej, umożliwia szybsze osiągnięcie wymaganej temperatury.

Innym popularnym rodzajem są grzałki opaskowe (sprawdź http://sinkoplex.pl/produkty/12/grzalki-opaskowe-mikanitowe). Swoje zastosowanie znajdują w sytuacjach wymagających ogrzewania urządzeń cylindrycznych, wszelkiego rodzaju zbiorników o okrągłym przekroju oraz rur. W zależności od materiału, z którego są wykonane, mogą osiągnąć temperaturę wahającą się od 450 do 700ºC. Najczęściej używane w konstrukcji są druty lub taśmy oporowe w ceramicznej osłonie. I to właśnie od tej osłony zależy temperatura maksymalna grzałki

Kolejna kategoria, czyli grzałki patronowe, służą do znacznie bardziej precyzyjnych działań, które wymagają natychmiastowego ogrzania niewielkiej powierzchni lub płynu. Mogą one osiągnąć temperaturę od 400 do 600ºC.

Grzałki płaskie przyjmują formę płyty grzewczej, która dzięki swojemu kształtowi idealnie odnajduje się w sytuacjach wymagających dopasowania elementu grzewczego do takiej właśnie powierzchni. Dzięki ciepłu wydzielanemu równomiernie na szerokiej powierzchni, ten typ grzałki może z powodzeniem poradzić sobie z szybkim i sprawnym ogrzaniem obiektu.

Grzałki ramowe stosowane są przede wszystkim w sytuacjach, które wymagają ogrzania nieregularnego obiektu z wielu stron jednocześnie. Budową przypomina grzałki płaskie, ułożone na specjalnej ramie w celu otoczenia płytami grzewczymi metalowych skrzyń lub wanien.

Największą możliwość manipulacji kształtem, urządzenia grzewczego, dają grzałki odlewane. Wykonywane są na specjalne zamówienie w zależności od zapotrzebowania, tak aby ich optymalne dopasowanie do ogrzewanej powierzchni, dało jak największą szansę powodzenia w generowaniu ciepła. W tym przypadku stosuje się świetnie przewodzące ciepło aluminium, które jednocześnie nie sprawia problemów w procesie odlewania.

Sprawdź też:

Zastosowanie grzałek przemysłowych

Różnego rodzaju grzałki przemysłowe znajdują swoje zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu. Spotykane są zarówno przy procesach związanych z obróbką żywności, w przetwórstwie tworzyw sztucznych oraz wyrobów gumowych. Odnaleźć je można także w bardziej precyzyjnych branżach, jak medycyna. Jednakże niezależnie od zastosowania i docelowej branży, grzałki przemysłowe mają przede wszystkim ułatwić i usprawnić proces podgrzewania i utrzymywania ciepła.