Nie wymaga to wcale restrykcyjnej diety. Najlepiej pomoże Ci w tym kilka drobnych zmian w menu i odpowiednio dobrany probiotyk.
Zaparcia, biegunka, stany zapalne układu pokarmowego. Wszystko to może osłabiać mikroflorę jelit. Sprawiać, że zmniejsza się ilość żyjących w nich dobrych bakterii, co może odbijać się na całym Twoim organizmie. Po pierwsze, nasilać problemy trawienne, po drugie osłabiać odporność. Dobre bakterie mogą chronić przed stanami zapalnymi nie tylko jelit, ale tak naprawdę całego organizmu. Ich niedobór sprzyja infekcjom bakteryjnym czy grzybiczym. Właśnie dlatego po nawet trwających kilka dni sensacjach żołądkowych warto zadbać o wzmocnienie jelit.
Wsparcie mikroflory jelitowej po biegunce
Odbudować ją i zwiększyć ilość żyjących w niej dobrych bakterii możesz na kilka sposobów.
– Nowa stara dieta
Po biegunce nie musisz radykalnie zmieniać diety. Wystarczy, że włączysz do niej potrawy bogate w naturalne probiotyki. Probiotyk zawiera dokładnie te same bakterie, które żyją w jelitach, głównie z grup Lactobacillus i Bifidobacterium, dlatego pomaga dostarczyć ich większą ilość. Znajdziesz je między innymi w kiszonkach, jogurtach z żywymi kulturami bakterii, kefirach, kombuchy, przetworach soi, ale tylko tych fermentowanych oraz pikantnej koreańskiej kapuście kimchi, która naturalnie zawiera ich bardzo duże ilości.
– Suplement z probiotykiem
Warto go przyjmować zwłaszcza po silnej biegunce, bo pozwala szybciej dostarczyć dobrych bakterii do jelit. Probiotyki znajdują się w dużo większych ilościach w suplementach niż w naturalnych produktach. Do tego znajdują się w nich dokładnie te szczepy, w stosunku do których dowiedziono ich działanie.
Jak długo przyjmować probiotyk po biegunce? Tak naprawdę im dłużej tym lepiej. Probiotyk jest całkowicie bezpieczny, i nie można go przedawkować. Każda mikroflora odbudowuje się w innym tempie, czasem może to trwać nawet do roku. Dlatego probiotyk warto przyjmować na pewno przez kolejne dwa, trzy miesiące po silnej infekcji pokarmowej.
– Synbiotyk – probiotyk „na wzmocnieniu”
To suplement, który oprócz probiotyków zawiera też prebiotyki, czyli substancje, którymi żywią się dobre bakterie w jelitach. Zazwyczaj znajdziesz je pod postacią fruktooligosacharydów, skrobi opornej czy inuliny. Ponieważ prebiotyki zawierają bardzo duże ilości błonnika, nie są trawione przez żołądek i w nietkniętej postaci trafiają do jelit, gdzie stają się pokarmem dla mikroflory.
Właśnie dlatego synbiotyk dużo szybciej od probiotyku może dostarczyć jelitom dużej ilości dobrych bakterii. Synbiotyk będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem po bardzo gwałtownej lub długotrwałej biegunce lub infekcji pokarmowej.
Bibliografia:
- „Szczęśliwe jelita” Vincent Pedre
- www.dietaeliminacyjna.pl
- medonet.pl