Lekarze psychiatrzy alarmują, że depresja na przestrzeni ostatnich lat diagnozowana jest coraz częściej. Obecnie jest ona bardzo powszechnym problemem, który dotyka dorosłych, dzieci oraz seniorów. Warto poznać bliżej specyfikę tego zaburzenia.
Kiedy pojawia się depresja?
Depresja to choroba, która może dotknąć każdego człowieka. Najczęściej pojawia się ona w reakcji na trudne doświadczenia życiowe. Chodzi tu przede wszystkim o żałobę, rozwód, utratę pracy, przewlekłe choroby czy kłopoty finansowe. Dość często depresja idzie także w parze z samotnością dlatego nierzadko dotyka seniorów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że depresja może też pojawić się bez wyraźnych przyczyn u osób, których życie przebiega bez zakłóceń. Wreszcie depresja może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków (więcej o depresji przeczytasz na https://psychologiazaburzen.pl/depresja/).
Jakie są objawy depresji?
Głównym objawem depresji jest obniżony nastrój, który utrzymuje się od więcej niż dwóch tygodni. Chory ponadto może być płaczliwy, apatyczny, miewa problemy ze snem i zaburzenia apetytu. Psychologia zaburzeń takich jak depresja warunkuje także występowanie dwóch innych uciążliwych objawów. Jest to bardzo wczesne budzenie się, bez możliwości zaśnięci i dużo gorsze samopoczucie w pierwszej połowie dnia (więcej dowiesz się na https://psychologiazaburzen.pl/).
Jak leczyć depresję?
Depresja w Polsce bardzo często jest leczona nieprawidłowo, za późno lub wcale. Wynika to z faktu, że jako społeczeństwo ciągle o tej chorobie wiemy zbyt mało. Dodatkowo brak jest społecznej akceptacji dla depresji i w wielu środowiskach nie wypada przyznać się, że ktoś potrzebuje leczenia. Tymczasem jest to choroba jak każda inna, którą można i warto leczyć. W początkowym okresie występowania objawów, gdy nie jesteśmy pewni, co nam dolega możemy sobie zrobić test na depresję dostępny w Internecie (na stronie https://psychologiazaburzen.pl/test-online-na-depresje/) albo poprosić o jego wykonanie specjalistę.
Przeprowadzenie takiego testu jest proste, wystarczy odpowiedzieć na kilkanaście pytań. Wynik testu pokaże nam czy występuje depresja oraz jak bardzo jest ona nasilona. Najlepszym jednak sposobem na leczenie tego schorzenia jest udanie się do poradni zdrowia psychicznego. By móc skorzystać z porady lekarza psychiatry nie jest konieczne posiadanie skierowania. Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Z pewności padną pytania o objawy i sytuację życiową. Lekarz będzie chciał wiedzieć także jakie leki przyjmuje pacjent i czy występują u niego w rodzinie choroby psychiczne. Na koniec ustali on sposób leczenia zapisując środki przeciwdepresyjne i uspokajające.