Gdzie stosować sprężarki olejowe?

Sprężarki używane są nie tylko w profesjonalnych warsztatach i wielkich zakładach przemysłowych, ale również w domach. Oczywiście do każdego z tych zastosowań potrzebna jest inna sprężarka. Gdzie oraz jak można wykorzystać model olejowy?

Działanie sprężarki olejowej

Zadaniem sprężarki jest podwyższenie ciśnienia gazu, najczęściej powietrza. Gazy można sprężać na kilka sposobów i to właśnie decyduje o rodzaju sprężarki ze względu na budowę. Jest i inny wyróżnik – sprężarki mogą być olejowe albo bezolejowe.

W modelu olejowym olej jest wtryskiwany do komory sprężania, dzięki czemu proces sprężania jest bardziej i wydajny. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że mimo starannego filtrowania do zbiornika ze sprężonym powietrzem dostają się cząsteczki oleju.

Gdzie sprawdzi się sprężarka olejowa?

Takie zanieczyszczenia olejem nie wszędzie stanowią problem. Jeśli ważniejsza od idealnej czystości powietrza jest wydajność maszyny oraz jej możliwość pracy w trybie ciągłym, sprężarka olejowa jest zdecydowanie korzystniejszym wyborem niż model bezolejowy.

Olejowe sprężarki znaleźć można w dużych zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych i zakładach ślusarskich, mniejsze modele idealnie nadają się do domu, służąc jako pompka do kół czy basenów ogrodowych, zasilanie do narzędzi pneumatycznych, urządzenie do malowania.

Tam jednak, gdzie powietrze nie może być nawet odrobinę zanieczyszczone, stosuje się sprężarki bezolejowe, na przykład firmy Aerzen – kompresory olejowe nie sprawdzą się na przykład przy produkcji żywności, w branży medycznej i elektronicznej, w instalacjach do uzdatniania wody.

Jak wybrać odpowiedni kompresor olejowy?

Wybierając konkretny model trzeba sprawdzić jego wydajność – nie ma sensu inwestować w bardzo drogi sprzęt, jeśli zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest względnie małe. Natomiast do bardzo intensywnej pracy w trybie ciągłym potrzebny jest sprzęt o odpowiednio wysokich parametrach.