4 części samochodowe, które najczęściej trzeba wymieniać w samochodzie

Każde auto ma skomplikowaną konstrukcję, w której są różne układy współpracujące ze sobą. W toku używania samochodu zużywają się, przez co wymagają regeneracji lub po prostu wymiany. Przedstawiamy 4 najczęściej wymieniane części samochodowe.

  • Filtry

Filtr powietrza, filtr oleju, filtr paliwa, filtr kabinowy – to elementy różnych układów w samochodzie, które trzeba okresowo wymieniać. Filtr paliwa w samochodzie odpowiada za jego oczyszczanie przed podaniem go do silnika. Jeśli jest zużyty, to do środka mechanizmu przedostaje się wiele zanieczyszczeń, co pogarsza jakość jego pracy. Podobnie jest w przypadku oleju – filtr paliwa najlepiej wymieniać razem z olejem. Filtry paliwa wymienia się średnio co 20-30 tys. km, ale jeśli samochód porusza się najczęściej na krótkich, miejskich trasach, racjonalna jest wymiana co około 15 tys. km albo raz na rok. Filtr powietrza znajdujący się pod maską, który filtruje powietrze trafiające do wnętrza samochodu, zaleca się wymieniać co 15-30 tys. km. Natomiast filtr kabinowy ma zatrzymywać pył, kurz czy sadzę, częściej trzeba go wymieniać w przypadku, gdy głównie jeździmy po zatłoczonych miastach, w korkach.

  • Klocki i tarcze hamulcowe

Dystrybutor części Honda, między innymi przeznaczonych do samochodów Honda Civic, zaleca wymieniać klocki hamulcowe co 30-50 tys. km, a tarcze mniej więcej co drugą wymianę klocków. Zdaniem tego eksperta, jeśli nie występują żadne objawy wskazujące na zużycie tych części, np. klocki nie wydają charakterystycznego pisku, można sobie pozwolić na książkową wymianę co wskazaną liczbę kilometrów.

  • Akumulator

Odpowiadający za dostarczanie prądu do różnych elementów samochodu akumulator powinien być wymieniony na nowy co 4-5 lat.

  • Rozrząd

Zaleca się wymianę rozrządu co 90-120 tys. km, zależnie od zaleceń producenta. Wymiana tej części w Hondzie Civic na przykład zalecana jest co 100 tys. km. To obowiązkowy krok dla każdego właściciela auta, ponieważ sprawny rozrząd ma znaczenie dla długofalowej eksploatacji pojazdu. Chodzi tu o rozrząd z paskiem. Przedłużenie okresów pomiędzy terminami wymiany tego elementu może prowadzić nawet do zniszczenia silnika.

https://www.hondaplaza.pl/pl/samochody/czesci-i-akcesoria/czesci-zamienne-detal.html