Kogo można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego?

Ubezpieczenie zdrowotne to jeden z najważniejszych filarów opieki państwa nad jego mieszkańcami. Niezależnie od tego czy pracujesz na umowę o pracę czy prowadzisz własną działalność gospodarczą, płacisz różnego rodzaju składki i podatki. Wśród tych składek jest także składka na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to że masz swój udział w budowaniu budżetu na leczenie Polaków i sprawnie działającą opiekę medyczną. Musisz również wiedzieć że jako osoba, która składa się na ten system, możesz również zgłosić inne osoby do ubezpieczenia zdrowotnego, zapewniając im bezpłatną opiekę.

Zgłoszenie małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego

Przede wszystkim możesz zgłosić członków swojej najbliższej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to żona, mąż oraz dzieci. Jeśli przykładowo żona nie pracuje i nie jest zarejestrowana na bezrobociu, powinieneś ją zgłosić u swojego pracodawcy do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli prowadzisz firmę, możesz to zrobić bezpośrednio w ZUS. To samo dotyczy dzieci, mimo iż do 18 roku życia dzieci są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym z automatu. Jeśli jednak będą zgłoszone, pozwoli to wystawiać im recepty na leki z ryczałtem – w efekcie zapłacisz za nie mniej w aptece.

Zgłoszenie pracowników do ubezpieczenia zdrowotnego

Nie tylko członków rodziny, ale także swoich pracowników możesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to wręcz twoim obowiązkiem, podobnie jak ściągnie składek z ich wynagrodzenia i wpłacanie ich do ZUS. W przypadku niewywiązania się ze swoich obowiązków jako pracodawca, mogą spotkać cię surowe konsekwencje, łącznie z karami finansowymi. Oczywiście nie jesteśmy skazani wyłącznie na opiekę medyczną finansowaną przez NFZ. Długie kolejki do lekarzy specjalistów skutecznie mogą zniechęcać do takich wizyt, skłaniając nas do szukania innych alternatyw, takich jak np. prywatna opieka medyczna. Płaci się na nią co miesięczną składkę w wysokości kilkudziesięciu złotych, otrzymując w zamian możliwość bezpłatnego umówienia się do wybranego lekarza specjalisty. Jeśli podoba ci się taka opcja, ale domowy budżet może nie unieść takiego wydatku, pożyczka gotówkowa ratuje sytuacje. Weź ją i zapewnij swojej rodzinie lub pracownikom dodatkową formę ochrony zdrowia.

Jak zgłosić kogoś do ubezpieczenia zdrowotnego?

W jaki sposób można kogoś zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego? Przede wszystkim będziemy musieć wypełnić dedykowany formularz, do pobrania ze strony internetowej ZUS. Należy go wydrukować, wypełnić i zanieść osobiście do swojego oddziału. Można to również wykonać znacznie szybciej i łatwiej, dokonując zgłoszenia drogą elektroniczną, korzystając ze swojego konta na PUE ZUS. W tym celu należy się zalogować na swój profil użytkownika, a następnie wejść do zakładki załatw sprawę. Tam w katalogu formularzy wybieramy ten odpowiadający za zgłoszenie pracownika lub członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, wypełniamy go i wysyłamy elektronicznie. Operację tę należy potwierdzić przez profil zaufany.