Turcja – bajeczne wakacje na styku kultur i kontynentów

Turcja to jeden z najbardziej fascynujących i ciekawych krajów bliskowschodnich, dlatego każdego roku przybywają tu turyści z całego świata. Również w Polsce wakacje w tej części globu cieszą się ogromną popularnością a ci, którzy je tam spędzili, wracają zachwyceni oraz pełni niesamowitych i barwnych wrażeń.

Dlaczego warto pojechać do Turcji?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednym zdaniem, gdyż kraj ten ma tyle walorów, że nie sposób ich opisach w kilku słowach. Unikatowe położenie państwa tureckiego na styku Europy i Azji oraz wielowiekowa historia i jedyna w swoim rodzaju mieszanka kultur powodują, że rejon ten jest niesamowicie barwny, ekscytujący oraz warty zobaczenia. Wszystko, począwszy od wspaniałej słonecznej pogody, przez ciepłe morze, niesamowitą przyrodę, imponujące historyczne zabytki, aromatyczną kuchnię i gościnność mieszkańców, przyprawia o zawrót głowy i budzi zachwyt. Jeśli dodamy do tego doskonale rozwiniętą bazę hotelową i szeroką gamę usług turystycznych, otrzymamy idealny przepis na spędzenie wakacji życia. Wybranie się do Turcji ułatwia też fakt, że wiele sprawdzonych biur podróży właśnie tu organizuje wczasy z wieloma atrakcjami i wycieczkami fakultatywnymi w najpiękniejsze rejony kraju.

Kiedy zaplanować urlop?

Większość osób wyjeżdża na wczasy w typowo letnich miesiącach, co wiąże się głównie z obowiązkiem szkolnym dzieci i młodzieży. Nie wszyscy jednak mają ograniczone ramy czasowe, w których mogą zaplanować wakacje, dlatego część urlopowiczów chętnie wyjeżdża poza szczytem sezonu, aby uniknąć tłumów oraz wysokich cen. Turcja, która charakteryzuje się ciepłym, choć nieco zróżnicowanym w zależności od rejonu klimatem, jest idealnym miejscem do wypoczynku już od kwietnia aż do listopada. Oczywiście największe upały będą panować w lipcu i sierpniu, ale w pozostałe miesiące również możemy liczyć na błękitne niebo, słońce oraz ciepłe morskie kąpiele. By poznać wiele propozycji wypoczynku organizowanego właśnie we wspomnianych miesiącach, wystarczy skorzystać np. z wyszukiwarki: https://www.coraltravel.pl/wczasy/wyniki-wyszukiwania/panstwo:Turcja:3/. Po wyborze dogodnego terminu i hotelu pozostaje tylko pakować walizki!

Jaki rejon wybrać?

Biura podróży najczęściej oferują wczasy zlokalizowane na tzw. Riwierze Tureckiej oraz w Turcji Egejskiej. Riwiera to region położony w południowo-zachodniej części kraju wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Egejskiego. Znajdują się tu tętniące życiem ośrodki turystyczne takie jak Antalya i Alanya oraz mniejsze warte odwiedzenia miejscowości jak np. słynące z przepięknych plaż i starożytnych ruin miasteczko Kemer czy pełne zabytków oraz innych atrakcji Side. Znajdująca się u wybrzeży Morza Egejskiego Turcja Egejska to bardziej kameralny region urzekający malowniczymi zatokami, przepięknymi krajobrazami i plażami oraz klimatycznymi miejscowościami. Na stronie biura Coral Travel Poland znaleźć można różnorodne oferty wypoczynku zarówno na Riwierze Tureckiej, jak i w Turcji Egejskiej przeznaczone dla rodzin z dziećmi, par oraz wszystkich szukających ciekawego pomysłu na spędzenie urlopu.

Co warto zobaczyć podczas tureckich wakacji?

Turcja ma tyle do zaoferowania, że nie da się zobaczyć wszystkich interesujących miejsc podczas jednorazowego pobytu. Warto jednak spróbować odwiedzić choć część z nich, gdyż trudno o podobne atrakcje w innych rejonach świata. Dla wielu osób obowiązkowym punktem programu zwiedzania będzie na pewno Stambuł – jedyna na świecie metropolia położona na dwóch kontynentach, będąca niezwykłą mieszanką wielu kultur i religijnych wpływów. Wielowiekowa historia jednego z największych miast świata zaowocowała wieloma niepowtarzalnymi zabytkami takimi jak Hagia Sofia, Błękitny Meczet czy Pałac Dolmabahce, ale polecamy również poznać historię tych mniej znanych, jak np. bliskie Polakom Muzeum Adama Mickiewicza.

Zachwycające zabytki i starożytne ruiny to nie jedyne cuda, które spotkamy w Turcji. Większość turystów nie wyobraża sobie pominięcia niezwykłej miejscowości Pamukkale słynącej z malowniczych wapiennych tarasów, w zagłębieniach których zbiera się woda termalna czy też księżycowej Kapadocji z wykutymi w wulkanicznej skale podziemnymi miastami.

Egzotycznie i przyjaźnie

Państwo tureckie z racji swojego położenia, uwarunkowań historycznych oraz dziedzictwa wielu kultur zachwyca i zaskakuje obcokrajowców na każdym kroku. Niezależnie od tego, w którym regionie zdecydujemy się wypoczywać, zawsze napotkamy na odrobinę egzotyki połączonej z otwartością na turystów, gościnnością i uwielbieniem dla dzieci. Mimo wielu różnic szybko poczujemy się tu pewnie i komfortowo, a odwiedzane miejsca oraz wspaniała tutejsza kuchnia na pewno na długo zapadną w pamięci. Wakacje w tym niezwykłym kraju to doskonały wybór dla każdego, kto chce wypocząć wśród przepięknych krajobrazów, przyjaznych ludzi i znanych na całym świecie historycznych zabytków.