Wiedza na temat aktualnej pozycji pojazdu odbierającego odpady ma bardzo duże znaczenie dla kontroli procesów gospodarki odpadami.
Firmy działające w branży komunalnej, które odbierają od swoich klientów odpady, a następnie odpowiednio je utylizują, coraz częściej decydują się na monitoring pojazdów komunalnych. To rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg różnych korzyści. W jaki sposób firma może rozpocząć monitorowanie swojej floty?
Monitoring pojazdów komunalnych – jak go prowadzić?
W branży komunalnej kluczowe znaczenie ma właściwe zarządzanie flotą oraz optymalizacja tras jej przejazdu. To właśnie wtedy pojazdy mogą na czas odebrać wszystkie odpadki ze wskazanych miejsc i jednocześnie nie muszą pokonywać rozbudowanej, nieefektywnej trasy, która dodatkowo generuje spore koszty.
Dodatkowo duże znaczenie ma wtedy monitoring pojazdów komunalnych, który najczęściej realizowany jest za pośrednictwem GPS, czyli nadajników i odbiorników informujących o aktualnym położeniu.
Obecnie monitoring pojazdów komunalnych wspierany jest także przez nowoczesne oprogramowanie, które pozwala na automatyczne gromadzenie, przetwarzanie i generowanie danych, a tym samym powala na jeszcze efektywniejsze zarządzanie gospodarką komunalną.
Jak powinien odbywać się monitoring pojazdów komunalnych?
Firma w branży komunalnej, która chce rozpocząć monitoring pojazdów komunalnych, powinna w pierwszej kolejności zdecydować się na system informatyczny, który będzie pozwalał na efektywną kontrolę procesu gospodarki odpadami.
Obecnie na rynku także znajdują się programy dedykowane, które umożliwiają skuteczne zarządzanie firmami komunalnymi i dodatkowo wspierają prowadzenie procesów monitoringowych.
Druga kluczowa kwestia to właściwe wyposażenie samochodów firmy w odpowiednie urządzenia wspomagające prowadzenie monitoringu. Poza GPS zaliczają się do nich również rejestratory obrazów 2 lub 3D, czytniki kodów RFID oraz wagi automatyczne. System informatyczny umożliwiający zarządzanie odpadami może wtedy efektywnie zintegrować ze sobą wszystkie te elementy.
System monitorowania powinien składać się z szeregu współpracujących ze sobą elementów:
- kontrolowanie czasu pracy kierowców
- kontrolowanie terminów realizacji zleceń
- monitoring tras pojazdów
- kontrolowanie zużycia paliw
- monitowanie pojazdów komunalnych przy użyciu technologii jak GPS, CAN BUS, rejestratory obrazów, wagi czy czytniki kodów
Dopiero wtedy, gdy wszystkie te elementy będą ze sobą odpowiednio zintegrowane w ramach oprogramowania dla firmy, monitoring pojazdów komunalnych może stać się efektywny.
Jaki program wybrać do monitorowania pojazdów komunalnych?
Aktualnie na rynku działa wielu dostawców oprogramowania biznesowego. Wśród nich dostępne są także firmy wspierające monitoring pojazdów komunalnych dzięki oferowanym przez siebie systemom informatycznym.
Kompleksowy monitoring pojazdów komunalnych soteko.pl to jedna z dostępnych opcji. System SOTEKO to kompletny system zarządzania logistyką usług skierowany do firm zajmujących się gospodarką odpadami. Jako jedyny pozwala na zarządzanie odpadami w tak szerokim zakresie, wykorzystując do tego celu komputery i urządzenia mobilne.
Jedną z dostępnych funkcji w ramach programu SOTEKO jest także monitoring pojazdów komunalnych możliwy za pośrednictwem szeregu różnych technologii oraz kilkudziesięciu innych branżowych funkcjonalności dedykowanych dla przedsiębiorstw w branży komunalnej. Dzięki dodatkowym modułom oraz integracji z innymi systemami SOTEKO dodatkowo umożliwia precyzyjne dopasowanie do potrzeb biznesu.
Zatem monitoring pojazdów komunalnych za pomocą nowoczesnych programów do wiele korzyści – niższe koszty, oszczędność czasu, zapobieganie nadużyciom, a także przyszłościowa inwestycja w rozwój.