Zaskórniki – możesz sobie z nimi łatwo poradzić

Zaskórniki to ciemne kropki na twarzy, które wyglądają mało estetycznie. Wiele kobiet zmaga się z tym problemem, zarówno jeśli chodzi o zapobieganie, jak i usuwanie zaskórników. Dowiedz się jak powstają zaskórniki i poznaj sposoby pozbywania się ich.

Zaskórniki – jak powstają?

Zaskórniki nazywane także wągrami, są efektem zablokowanych porów. Widać je w postaci małych, czarnych kropek na twarzy. Zazwyczaj pojawiają się w okolicach nosa, ale i w tak zwanej strefie T, czyli czoło, broda i nos. Naturalne procesy skórne to wydzielanie sebum, natomiast jego nadmierna ilość i nieusuwanie go, powoduje zatykanie porów i powstawanie zaskórników. Wągry nie dają efektów bólowych, ani nie są groźne, ale ich zaniedbanie powoduje pogarszanie się stanu cery. Poza tym, przy ich wyciskaniu, może dojść do rozwoju bakterii na skórze, co powoduje powstawanie większej ilości zaskórników i zanieczyszczanie skóry. Zaskórniki są efektem nie tylko nadmiernej ilości sebum, ale także zmian hormonalnych w okresie dojrzewania czy nieodpowiedniej pielęgnacji.

Poznaj sposoby zapobiegania tej przypadłości skórnej 

Jeśli chodzi o zaskórniki to jest wiele sposobów na to, jak można im zapobiegać. Klucz do sukcesu tkwi w odpowiedniej pielęgnacji twarzy. Liczy się głównie właściwa rutyna pielęgnacyjna, czyli bardzo dokładne oczyszczanie twarzy. Po pierwsze, należy dokładnie usunąć makijaż, najlepiej przy użyciu płynu micelarnego. Jest on delikatnym, ale skutecznym kosmetykiem, który potrafi rozpuszczać zabrudzenia makijażu, jak i usuwać nadmiar sebum. Przy tym nie podrażnia twarzy i zostawia na niej przyjemne uczucie oczyszczenia. Poza tym można także stosować popularne plasterki na wągry, które szybko potrafią wstępnie oczyścić skórę, a często zawierają na przykład aktywny węgiel. Taki sposób jest dobry na wstępne oczyszczanie i doraźną pomoc w zmniejszeniu ilości wągrów. Skóra dobrze oczyszczona będzie mniej narażona na powstawanie zaskórników, dlatego każdego ranka i wieczorem, trzeba dokładnie umyć twarz przy pomocy żelu do twarzy, pianki do twarzy lub płynu micelarnego. 

Jak jeszcze pomóc cerze z zaskórnikami?

Oprócz codziennej i dokładnej pielęgnacji, można zastosować domowe sposoby, a także skorzystać z profesjonalnych zabiegów. Jeśli chodzi o te pierwsze, to popularny sposób to domowa parówka, czyli trzymanie głowy nad naczyniem z parującą, gorącą wodą, ewentualnie zrobienie sobie cieplej kąpieli. Wtedy pory rozszerzają się, dzięki czemu można je potem z łatwością samodzielnie usunąć, zachowując zasady higieny. Z profesjonalnych zabiegów, najlepsze będą mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny. Profesjonalne zabiegi warto wykonywać raz na jakiś czas, po to aby gruntownie oczyścić skórę, a następnie dbać o nią samodzielnie przy codziennej pielęgnacji i wspomagać się domowymi sposobami. Więcej przydatnych informacji dotyczących dbania o cerę znajdziesz na https://ohmyface.pl/. Świadoma pielęgnacja skóry pomoże Ci całościowo zadbać o cerę, tak aby zmniejszyć ryzyko powstawania zaskórników i pozbyć się tych, które już się pojawiły.