Deklaracje pit – 3 powody, by zrobić to przez internet

Wypełnienie deklaracji podatkowej PIT jest obowiązkiem każdego podatnika. Tradycyjne wypełnianie trwało dość długo, gdyż wszystkie pola trzeba było wypełniać ręcznie i dbać o to, by nie popełnić pomyłki. Dodatkowym czasochłonnym ograniczeniem była konieczność osobistego oddania deklaracji w miejscowym Urzędzie Skarbowym. Na szczęście od pewnego czasu istnieje możliwość wykorzystania w tym celu internetu, co znacząco przyspieszyło rozliczenie deklaracji PIT za zeszły rok. Jakie jeszcze korzyści przynosi rozliczenie dochodów przez internet i co zmieni się w przyszłym roku?

  1. Zeznanie pit online – dobór odpowiedniego programu
  2. Ulgi i odliczenia
  3. Zeznania pit w 2020 roku online – zmiany

Zeznanie pit online – dobór odpowiedniego programu

W przeciwieństwie do metody tradycyjnej, zeznanie pit online to o wiele szybsza metoda, w dodatku deklarację PIT można wypełnić nie ruszając się z domu. Aby tego dokonać, konieczny jest zaufany program, który wesprze podatnika w tej procedurze. Rozliczenie deklaracji PIT jest wyjątkowo proste, wystarczy udzielać odpowiedzi na pytania pojawiające się na ekranie komputera. Na tej podstawie program wygeneruje gotowy formularz, który można wysłać od razu, lub wydrukować, by sprawdzić poprawność wprowadzonych danych. Aby wysłać deklaracje PIT online za 2019 rok należy jeszcze wpisać kwotę przychodu z poprzedniego roku, będącą jednocześnie potwierdzeniem tożsamości podatnika.

Ulgi i odliczenia

Uzupełnienie wszystkich rubryk, które zawierają ulgi i odliczenia bywa czasochłonne i łatwo w tym miejscu o pomyłkę. Wypełniając deklaracje pit przy pomocy odpowiedniego programu trwa to znacznie krócej i jest wygodniejsze. Niektóre programy, jak na przykład oficjalny system rządowy uwzględniają automatycznie składki na NFZ, ZUS i ulgę na dzieci do 26 roku życia, resztę trzeba wprowadzać samemu, oczywiście jeśli rozliczamy jakieś ulgi. Inne rozwiązanie, stosowane w alternatywnym oprogramowaniu to uwzględnianie ulg i zwolnień na etapie zadawania pytań w kreatorze. Oba rozwiązania znacząco przyspieszają i ułatwiają wypełnianie deklaracji PIT.

Zeznania pit w 2020 roku online – zmiany

Wypełnianie deklaracji podatkowej przez internet jest dużym ułatwieniem, a w przyszłym roku zajda kolejne zmiany korzystne dla podatników. Zeznania pit w 2020 roku online będą mogli złożyć także ci, którzy rozliczają się na formularzu PIT-36 i PIT-36I. Formularze te zostaną rozliczone automatycznie w ostatnim dniu kwietnia, chyba że podatnik zdecyduje inaczej. Wypełnienie deklaracji pit w 2020 roku przy pomocy komputera i odpowiedniego oprogramowania z pewnością wybierze znacznie większa część podatników, niż w tym roku. Usprawni to pracę Urzędu Skarbowego i niewykluczone, że przyspieszy zwrot ulgi podatkowej.