Pióra wycieraczek jako niezbędny element mechanizmu czyszczenia szyby czołowej

Wycieraczki samochodowe to bardzo ważny i pomocny element wyposażenia pojazdów. Przekonał się o tym każdy, komu przyszło podróżować podczas niepogody. Ważne jest więc, aby cały układ pracował poprawnie.

Najczęściej zużywającym się elementem są pióra wycieraczek samochodowych. To właśnie one mają bezpośredni kontakt z szybą, na której często zalegają drobiny piasku i inne zanieczyszczenia, przez co, prędzej czy później, następuje wyeksploatowanie. Kiedy więc należy wymieniać pióra wycieraczek? Jak i gdzie to robić? Sprawdźmy!

Dlaczego pióra wycieraczek ulegają zużyciu?

Samochody poruszają się w różnych warunkach. Kurz, piasek, zimą lód i śnieg, jesienią opadające liście – wszystko to zalega nie tylko na drogach, ale także na pojazdach, a więc również na szybach. Guma piór wycieraczek samochodowych wyciera się już przez samo poruszanie się. Dodatkowe zanieczyszczenia na powierzchni szyby tylko przyspieszają ten efekt. Niejednokrotnie zdarza się, że pod gumą zalega jesienny liść, który powoduje nierównomierne ścieranie gumy. Szczególnie ciężkim okresem jest zima, kiedy występuje lód i przymarznięty śnieg. Dodatkowo guma twardnieje za sprawą występujących w tym okresie mrozów, przez co staje się bardziej podatna na uszkodzenie.

Kiedy wymieniać pióra wycieraczek?

Pióra wycieraczek samochodowych często dają znać o swoim zużyciu. Objawiać się to może w różny sposób. Najczęściej będzie to po prostu niedokładne czyszczenie szyby – pozostawianie smug. Kolejnymi sygnałami informującymi o potrzebie wymiany może być wydobywający się nieprzyjemny dźwięk skrzypienia podczas pracy oraz brak płynności w działaniu (przeskakiwanie). Warto jednak przyjąć, że wycieraczki powinno wymieniać się raz w roku. Pomoże to zapobiec objawom, o których mowa wyżej.

Gdzie kupić nowe pióra wycieraczek i jak je wymieniać?

Nowe pióra wycieraczek są dziś dostępne niemalże wszędzie – na stacjach benzynowych, w supermarketach, w hurtowniach motoryzacyjnych i oczywiście w Internecie. Jeśli potrzebne jest fachowe doradztwo, należy wybrać zaufanego mechanika. Fachowiec odpowie na nasze pytania i przy użyciu najnowszych katalogów motoryzacyjnych zaoferuje wycieraczki pasujące do danego modelu pojazdu. Kolejną wskazówką specjalistów jest to, by przy wyborze nowych piór wycieraczek nie kierować się ceną. Najtańsze egzemplarze często nie wytrzymują nawet połowy sezonu, a mogą powodować rysowanie szyby już przy pierwszym użyciu.

Pióra wycieraczek samochodowych to bardzo ważny element. Nie należy zwlekać z ich wymianą, czy czekać na pierwsze objawy zużycia. Powinno się pamiętać, że regularna wymiana zapobiegnie rysowaniu szyby i znacząco zwiększy komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Nie zaleca się także używania najtańszych modeli, ponieważ ich jakość i trwałość pozostawia wiele do życzenia.