Szukasz sposobów na wyciszenie się? Sprawdź nasze propozycje!

Jeśli masz dość napływających z każdej strony bodźców w postaci ruchu ulicznego, hałasów czy też wręcz marzysz aby choć przez chwilę nie myśleć o swojej pracy – sprawdź koniecznie nasze sprawdzone sposoby na wyciszenie się i chwilową ucieczkę od świata. Zapraszamy do lektury!

Muzykoterapia

Jeśli szukasz sposobu na ucieczkę od natłoku myśli i bodźców napływających z otoczenia, a nie chcesz wychodzić z domu, to ten sposób będzie dla Ciebie idealny. Zostało naukowo udowodnione, że muzyka bardzo dobrze działa na obszary w naszych mózgach, odpowiedzialne za szczęście. Skutecznie również obniża poziom stresu. Jaka muzyka będzie najlepsza? Oczywiście klasyczna – choć zdajemy sobie sprawę, że nie każdy lubi taką muzykę. W takim przypadku proponujemy każdy rodzaj muzyki, który lubisz. Nie muszą to być wolne i smutne piosenki – szybkie i energetyczne skutecznie zmobilizują do działania i sprawią, że uśmiech zawita na Twojej twarzy. Jeśli masz talent muzyczny – wykorzystaj go podczas słuchania muzyki – podśpiewywanie, nucenie a nawet wystukiwanie rytmu działa korzystnie na nasze umysły.

Bliżej natury

Kiedy ostatni raz byłeś na łonie natury? Jeśli dość dawno, to najwyższy czas nadrobić tę zaległość. Wypad za miasto do lasu lub ciut dalej w góry sprawi, że w pełni wykorzystasz potencjał tej metody na wyciszenie się i odpoczynek od miejskiego zgiełku. Na łonie natury jedynymi odgłosami, z którymi się spotkasz będą lekkie szumy drzew oraz ćwierkanie ptaków w okolicy. Prawda, że pięknie? Dodatkowo olejki eteryczne wytwarzane przez drzewa sprawią, że nawet zmysł powonienia będzie zaspokojony. Jeśli masz więcej czasu – np. Cały dzień to warto pomyśleć o wypadzie w góry. Niesamowite widoki i ogrom wolnej przestrzeni sprawiają, że człowiek zyskuje zupełnie nowy punkt odniesienia. Warto odwiedzić wieże widokowe oraz spacer w chmurach – Czechy przygotowały specjalny punkt widokowy wraz ze ścieżką edukacyjną. Jest to świetny sposób aby spędzić dzień wraz z całą rodziną.

Książka – relaks dla każdego

Najprostszą metodą aby zrelaksować się po całym dniu stresów i hałasów dochodzących z każdej strony jest po prostu lektura ulubionej książki! Wystarczy znaleźć książkę, która zainteresuje swoją historią i wziąć się do czytania! Oczywiście, musisz odpowiednio się do tego przygotować – warto wcześniej wskoczyć do wanny lub pod prysznic aby zażyć relaksującej kąpieli. Dobrym pomysłem jest również zaparzenie herbaty – owocowej, zielonej, białej – możesz wybrać dowolną herbatę zgodną z Twoimi gustami. A jeśli na następny dzień nie idziesz do pracy, może skusisz się na kieliszek wina? Ważna jest atmosfera podczas czytania – nie zapalaj wszystkich świateł w pokoju, mała lampka wystarczy abyś mógł bez problemu czytać książkę.

Jak widzisz, istnieje co najmniej kilka sposobów wyciszenia i relaksu po ciężkim dniu. Nie musi być to wyszukany sposób spędzania dnia. Czasami proste metody są najskuteczniejsze, w tym przypadku znajduje to potwierdzenie – spacer po lesie czy też lektura ulubionej książki z pewnością przyniesie zamierzony efekt nie uszczuplając Twojego portfela.