Jak dbać o drewnianą podłogę?

Ponadczasowość podłóg drewnianych wynika nie tylko z mody, ale również z solidności materiału. Charakteryzuje się jednak trwałością, która musi być utrzymywana poprzez odpowiednią pielęgnację. Każdy, nawet najbardziej odporny materiał nie będzie w dobrym stanie, jeśli właściciele nie będą regularnie dbać o jego wygląd. Zabiegi te nie są jednak ani trudne, ani czasochłonne.

Czysta podłoga kluczem do długowieczności

Każdy chce, aby jego podłoga przetrwała lata w nienagannym stanie. Jest to możliwe, jeśli zostanie utrzymana w porządku. Piasek, żwir i inne zanieczyszczenia szybko spowodują drobne zarysowania, które z czasem będą stawać się coraz bardziej widoczne. Jak zatem dbać o czystość podłóg?

  1. Pomocne będzie ustawienie wycieraczek przed drzwiami wejściowymi i zaraz za nimi. Dzięki temu do wewnątrz nie przedostaną się duże ilości piasku czy błota, które przywiera do obuwia.
  2. Regularne sprzątanie to klucz do utrzymania podłogi w czystości i zabezpieczenia jej przed zarysowaniami. O wiele skuteczniejsze i dokładniejsze jest odkurzanie, niż zamiatanie miotłą. Warto również rozważyć zakup specjalnych urządzeń do mycia podłóg. Parowy mop Leifheit to idealne rozwiązanie dla materiałów drewnianych. Innowacyjna technologia, jaka została w nim zastosowana pozwala dostosować ilość pary do powierzchni. Tradycyjne metody sprawiają, że podłoga musi mierzyć się z dużą ilością wody.

Drobne zmiany nawyków, a ogromne efekty

Wśród wskazówek dotyczących dbania o drewnianą podłogę znajdują się niewielkie czynności, po których wykonaniu jej powierzchnia jest zabezpieczona i unika zarysowań. Do takich należy między innymi podklejenie nóg od stołów, krzeseł, kanapy, foteli, szaf i komód filcowymi nakładkami. Dzięki temu każde przemeblowanie czy korzystanie z mebli nie będzie powodować uszkodzeń. Warto również unikać chodzenia po drewnianej podłodze w butach na obcasie, którymi bardzo łatwo jest zrobić zarysowania. Znaczenie ma również odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, które nie dopuszczą do pęcznienia lub zasychania drewna.