Przybieranie na wadze może wiązać się z powstawaniem rozstępów. Ciąża, okres dorastania, intensywne ćwiczenia na siłowni, choroby lub leki, które wiążą się z dodatkowymi kilogramami. To wszystko może spowodować, że naszą skórę zaczną szpecić rozstępy. Czy można się ich pozbyć?
Rozstępy powstają, gdy skóra napręża się i naciąga. Pękają włókna kolagenowe, pojawia się faza zapalna. Powstająca blizna na skórze jest wtedy czerwona lub różowa i swędzi, piecze, ciągnie. Dzieje się tak zwykle na skutek nagłego przybierania na wadze. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są indywidualne skłonności do powstawania rozstępów, choroby towarzyszące (na przykład cukrzyca). Jeśli skóra jest słabej kondycji, szczególnie jeśli jest odwodniona rozstępy powstają szybciej. Włókna kolagenowe wraz z odwodnieniem tracą na elastyczności i łatwiej pękają. Przy skórze odwodnionej proces gojenia jest utrudniony, blizny są przez to większe, bardziej nierówne, mniej estetyczne.
Jak pozbyć się rozstępów
Najważniejsze w walce z rozstępami jest to, aby zacząć działać jak najszybciej. Realna szansa na całkowite pozbycie się rozstępów istnieje tylko wtedy, gdy zaczniemy działać w fazie zapalnej. Zastosowanie w tym momencie profesjonalnego preparatu na blizny może zahamować i cofnąć rozwój rozstępów. Wyroby medyczne takie jak żele na blizny z silikonem dbają przede wszystkim o wysoki poziom nawilżenia zmienionego miejsca. Dodatkowo izolują bliznę od czynników zewnętrznych. Blizna pod ochroną żelu silikonowego ma szansę zagoić się dobrze, dzięki temu będzie płytsza, jaśniejsza, jest duża szansa, że będzie niewidoczna.
Walka ze starymi bliznami
Starsze rozstępy to zwykle białe, szaro-perłowe lub fioletowe. Rozstępy to zjawisko, które jest zbliżone do blizny. Z tą jedynie różnicą, że uszkodzenia następują głębiej bez przerwania ciągłości naskórka. Organizm będzie dążył do tego, aby blizna w uszkodzonym miejscu jak najszybciej była równie mocna, co zdrowa skóra. Po 3 tygodniach blizna ma 20 proc. wytrzymałości zdrowej skóry. Już po ok. 2 miesiącach blizna jest w 80 proc. tak wytrzymała jak skóra wokół. Proces zbliznowacenia u różnych osób zachodzi na różne sposoby.
Żel na blizny w leczeniu rozstępów
Żel na blizny stosowane są miejscowo w leczeniu wszystkich rodzajów blizn. Nie tylko poprawiają ich wygląd, przyspieszają gojenie, ale również usuwają swędzenie i uczucie ciągnięcia. W przypadku starszych blizn i rozstępów żel silikonowy może je spłycić, zmniejszyć wypukłość, rozjaśnić i spowodować znaczną poprawę wyglądu. Żel silikonowy na rozstępy należy stosować minimum dwa razy dziennie. Żel należy wmasować w zmienione chorobowo miejsca. Masaż powinien trwać kilka minut. Jeśli jest możliwość, aby żel stosować częściej – warto to zrobić. Efekty stosowania żelu na blizny do leczenia rozstępów będą widoczne po ok. 3 miesiącach terapii w przypadku blizn świeższych oraz po 6 miesiącach w przypadku blizn starszych.