Śruby są jedynymi z najbardziej popularnych elementów złącznych, które wykorzystujemy niemalże na każdym kroku. Aby zabezpieczyć je przed korozją, możemy poddać je procesowi oksydowania. Niektóre śruby poddane są mu poddane już na etapie produkcji, warto jednak wiedzieć, że można go przeprowadzić również w warunkach domowych. Sprawdź, na czym polega oksydacja i jakie są najczęściej wykorzystywane metody.
Na czym polega oksydowanie stali?
Oksydacja to proces polegający na pokryciu powierzchni metali cienką warstwą tlenków, czyli tzw. powłoką konwersyjną. W przemyśle stosuje się go m.in. przy zabezpieczaniu części samochodów, biżuterii, narzędzi czy właśnie śrub. Z uwagi na kolor otrzymywany w procesie oksydowania, popularnie nazywa się go również czernieniem. Dzięki naniesionej w ten sposób warstwie tlenków, między metalem a otoczeniem nie zachodzą żadne reakcje chemiczne. Jest on zatem chroniony przed korozją, co jest ważne w przypadku urządzeń i konstrukcji wystawionych na działanie różnych warunków atmosferycznych.
Oksydowanie na gorąco
W przemyśle najczęściej wykorzystywane jest oksydowanie chemiczne, zwane także oksydowaniem na gorąco. Polega ono na zanurzeniu elementu w gorącym roztworze, stanowiącym mieszaninę wodorotlenku sodu i azotanu srebra. Rodzaj preparatów wykorzystywanych w roztworze jest jednak często dostosowany do potrzeb określonego materiału np. stali węglowej. W roztworze oksydowane elementy przebywają około pół godziny, a następnie są odstawione do schłodzenia w oleju lub wodzie. Zabezpieczone w ten sposób śruby znajdziemy m.in. u dystrybutora wyrobów śrubowych Mix-Met. Oksydowanie na gorąco można wykonać także w warunkach domowych, np. w garnku emaliowanym, lecz wówczas należy zadbać o odpowiedni sprzęt i odzież ochronną.
Oksydowanie na zimno
Użytkownicy indywidualni często korzystają zatem z tzw. oksydy na zimno, czyli specjalistycznego preparatu do czernienia śrub i innych metalowych elementów, np. noży. Warto jednak pamiętać, że taka metoda oksydowania śrub jest znacznie mniej efektywna niż metoda na gorąco. Bardzo często stosuje się ją zresztą w celu uzupełnienia warstwy ochronnej, a nie stworzenia właściwej powłoki konwersyjnej. Niemniej jednak, na rynku znajdziemy także takie preparaty, np. oksydy w żelu, którymi możemy pokryć nawet większe powierzchnie. Korzystając z takiego środka, należy jednak pamiętać, aby uprzednio wszystkie elementy oczyścić mechanicznie, a następnie odtłuścić.