Sprzęt audio przydaje się w niemal każdym pomieszczeniu w domu. Podstawą jest dobry sprzęt grający w salonie, ale nie można zapominać o głośnikach w pokoju dziecka, kuchni czy przy komputerze do pracy. Sprzęt audio dzieli się na wiele różnych rodzajów. Które z nich są najlepsze i jakie cechy powinny mieć ich poszczególne części?
Nowoczesny sprzęt audio
Współczesne głośniki i urządzenia odtwarzające dźwięk są znacznie uniwersalniejsze niż kiedyś. Wynika to z możliwości podłączenia się do różnych urządzeń. Ze sprzętem audio można połączyć się za pomocą Smart TV, telefonów komórkowych czy gramofonów. Przydaje się do tego bluetooth lub przewód ethernet. Sprzęt audio składa się zazwyczaj z części podstawowej i dodatkowej. W drugim przypadku służy on do wspomagania głośników czy subwoofera, ale nie jest on samowystarczalny. Są to różnego rodzaju basy, amplitunery czy soundbary.
Sprzęt audio powinno dostosować się do konkretnego pomieszczenia. W przypadku małego pokoju nie ma co przesadzać z ilością głośników. W przypadku dużych pomieszczeń z kolei dobrze, gdy sprzętu grającego będzie więcej. Regularne rozłożenie zapewni bardziej przestrzenny dźwięk, który nie będzie wydobywał się wyłącznie z jednej części pokoju. Główne źródło dźwięku powinno znajdować się możliwie blisko słuchacza, przykładowo blisko telewizora. Do rozłożenia sprzętu bardzo przydają się specjalne podstawki głośnikowe.
Rodzaje sprzętu audio
Sprzęt audio może występować w różnych formach i ilościach. Kino domowe najczęściej składa się z kilku podstawowych elementów. Bardzo popularny jest system 5.1, gdzie występują dwa głośniki przednie, dwa tylne, jeden środkowy i subwoofer. Występują też wersje 7.1, gdzie dokładane są dodatkowe głośniki, bardzo często w przypadku większych pomieszczeń. Umieszcza się je zwykle po bokach, natomiast subwoofer w samym centrum. Połączenie między nimi można uzyskać dzięki systemowi strumieniowania. Przydatny bywa też przewód do subwoofera.
Kolumny występują zazwyczaj w wersji podwieszanej lub podłogowej. Dobrze, gdy posiadają wzmacniacz, który mocno wpływa na jakość dźwięku. Głośniki dzielą się na wersje pasywne oraz aktywne. Te pierwsze wymagają sporej wiedzy i sporej ilości ustawień. Początkujący audiofile powinni zainwestować w wersje pasywne. Jakość dźwięku można zwiększyć dokupując soundbar, czyli zestaw połączonych ze sobą głośników. Nowoczesną wersją wzmacniacza dźwięku jest amplituner, który posiada dodatkowe funkcjonalności w rodzaju tunera radiowego, czy cyfrowego DAB+.