Jak prać buty?

Bez względu na to, jaki styl życia prowadzisz, Twoje buty nieuchronnie się zabrudzą. Na szczęście proste czyszczenie często usuwa nadmiar brudu i kurzu, pozostawiając je w wyglądzie przypominającym zupełnie nową parę! Jednak to, jak je oczyścisz, zależy od tego:

  • z czego są zrobione
  • co masz pod ręką
  • ile masz czasu

Ten krótki poradnik pokaże Ci kilka różnych sposobów czyszczenia butów i sprawi, że znów będą wyglądały idealnie!

Pranie trampek w pralce

Aby wyprać buty sportowe np. trampki w pralce, w pierwszej kolejności usuń sznurowadła i wkładki. Będziesz chciał osobno wyprać buty, sznurówki i wkładki, ponieważ później skróci to czas suszenia. Możesz jednak wyprać sznurówki z butami w pralce bez rozdzielania ich na poszczególne części, ale wiedz, że w ten sposób wkładki będą schły przez wiele dni. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie buty można prać w pralce – upewnij się, że te, które posiadasz do takich nie należą.

Sznurowadła do butów

Jeśli Twoje sznurowadła są w kiepskim stanie, zawsze możesz kupić nowe, ale też e możesz je oczyścić, szorując je szczotką z mydłem lub wkładając do pralki. Następnie pozwól im całkowicie wyschnąć przed ponownym założeniem ich do butów. Innym sposobem oczyszczenia sznurówek jest po prostu włożenie lub przypięcie ich do poszewki na poduszkę lub związanie ich końców i wrzucenie ich do pralki. Dzięki temu nie utkną w otworach odpływowych pralki. Jeśli sznurówki są białe, a buty kolorowe najlepiej prać je oddzielnie podczas normalnego prania razem z innymi białymi ubraniami.

Wkładki do butów

Wypierz i dezodoryzuj swoje wkładki – to ważne. Używając lekko mydlanej mieszanki płynnego detergentu i ciepłej wody, delikatnie wytrzyj wkładki miękką szczoteczką lub szmatką. Następnie zanurz gąbkę w nadmiarze wody z mydłem i pozwól im całkowicie wyschnąć przed włożeniem ich z powrotem do butów. Jeśli Twoja wkładka nadal nieprzyjemnie pachnie, zamknij ją w torbie z sodą, potrząśnij nią równomiernie i zostaw na noc. Jeśli mimo to Twoje wkładki nadal mają przykry zapach, mocz je przez kilka godzin w mieszaninie octu i wody 2: 1.

Następnie zanurz je w mieszaninie:

  • ciepłej wody
  • sody oczyszczonej
  • olejku eterycznego, takiego jak drzewo herbaciane lub sosna

Zanim włożysz buty do pralki usuń z nich nadmiar gruzu i uporczywe ślady. Za pomocą suchej szczoteczki do zębów lub miękkiej szczotki (np. szczotki do butów) usuń z butów błoto i brud z powierzchni. Zetrzyj inne elementu (np. z plastiku) za pomocą pędzla z ciepłą wodą i / lub środka do czyszczenia kremu umieszczonego na szmatce lub ręczniku papierowym. Jeśli szczotka nie wyczyści wszystkich zakamarków, może być konieczne użycie wykałaczki lub wacika.

Przed włożeniem butów do pralki – włóż je do poszewki na poduszkę. Następnie zamknij otwór poszewki na poduszkę do połowy za pomocą około 3 agrafek, aby woda mogła nadal wpływać i wypływać. Voila!