Rodzaje longboardów – sprawdź, który będzie dla Ciebie najlepszy

Longboard, czyli nieco dłuższą deskorolkę, wymyślili kalifornijscy surferzy, którzy nudzili się w bezwietrzne dni – nie mogli poszaleć na falach, więc potrzebowali innego zastrzyku adrenaliny. Dziś ten typ deski służy nie tylko do zabawy w skateparkach, ale też do codziennego poruszania się po mieście. Jeśli i Ciebie kusi poczucie wolności, które obiecuje, sprawdź nasz wpis – przybliżamy rodzaje longboardów i podpowiadamy, jaki będzie najlepszy do Twojego stylu jazdy.

Longboard – najlepszy do miejskiej dżungli

Longboard to zmodyfikowana wersja deskorolki. Jest dłuższy niż standardowa deska (mierzy zazwyczaj od 70 do 150 cm) i ma charakterystyczny, zwężany na końcach kształt łezki, a także większe kółka. Wszystkie te cechy sprawiają, że jeździ się na nim łatwiej i bezpieczniej niż na deskorolce. Szeroki blat sprzyja przyjęciu stabilnej pozycji, a duże kółka lepiej znoszą jazdę po nierównościach.

Nic więc dziwnego, że longboardy w ostatnim czasie zdobyły tak dużą popularność i na stałe wpisały się w miejski krajobraz. W porównaniu do roweru czy hulajnogi elektrycznej są nieduże, zatem bez problemu można z taką deską wejść do kawiarni czy zaparkować ją pod biurkiem w pracy albo schować w szkolnej szafce. Jazda na niej może kusić zwłaszcza tych, którzy przemieszczają się na krótkich dystansach po centrum miasta i mnóstwo czasu spędzają w korkach. Pomyśl tylko – zamiast męczyć się w zatłoczonym autobusie, przeklinając godziny szczytu i czerwone światła, mkniesz z dowolną prędkością prosto do celu. A jeśli się zmęczysz albo zacznie padać, zabierasz deskę pod pachę i wsiadasz do autobusu. Z rowerem byłoby to dużo bardziej skomplikowane…

Takie manewrowanie między przechodniami, widowiskowe pokonywanie krawężników czy zjazd z górki z dużą prędkością dają dużo frajdy. Na desce tego typu można jednak wykonywać o wiele bardziej widowiskowe ewolucje – trzeba tylko odpowiednio wybrać jej rodzaj.

Pintail, twin tip czy camber? Rodzaje longboardów a styl jazdy

Longboardy dostępne są w kilku rodzajach, różniących się głównie kształtem blatu, zwanego profesjonalnie deckiem. To, jaki typ wybierzesz, przełoży się na sterowność i łatwość prowadzenia deski, a w konsekwencji – również na komfort i zadowolenie z jazdy. Jedne longboardy lepiej spisują się w czasie jazdy po mieście, inne służą do wykonywania efektownych tricków w skateparku, a jeszcze inne do zjazdów ze stromej góry. Wybierając deskę, zastanów się więc, jak zamierzasz ją wykorzystywać.

Pintail

Początkującym riderom najczęściej poleca się longboardy typu pintail. Mają ten charakterystyczny łezkowaty kształt, zbliżony do kształtu desek surfingowych, z szerszym przodem i węższym tyłem. Zazwyczaj są dłuższe niż inne longboardy i dzięki temu bardziej stabilne, więc łatwiej zachować na nich równowagę. Dobrze sprawdzają się podczas zwykłej jazdy po mieście, zwanej crusingiem.

Twin tip

W longboardzie typu twin tip zarówno przód (nose), jak i tył blatu (tail) mają ten sam kształt – zwężony i na końcach nieco wygięty ku górze, który umożliwia poruszanie się do przodu i do tyłu. Dzięki zwiększonej w ten sposób aerodynamice deski tego rodzaju nadają się do wykonywania różnych widowiskowych tricków, na przykład obrotów w powietrzu.

Drop through

Longboardy sklasyfikowane jako drop through uważa się za najbardziej uniwersalne – spiszą się jako środek codziennego przemieszczania się po mieście i jako sprzęt do dużo bardziej wymagającego downhillu, czyli zjazdu z górki z dużą prędkością. Mają taki sam kształt jak deski twin tip, ale różnią się od nich sposobem mocowania kółek. W drop through truck nie jest przykręcony do blatu od spodu, ale przepuszczony przez specjalny otwór, co powoduje, że deck znajduje się bliżej ziemi. Przekłada się to na komfort jazdy – na takim longboardzie można osiągnąć wyższe prędkości, a jednocześnie zachować większą stabilność.

Tail to longboard

Tail to longboard jest deską, która przypomina klasyczną deskorolkę – ma przedłużony, wystający poza linię kółek tył. Służy to wykonywaniu bardziej skomplikowanych tricków – przechodząc z jednej pozycji do drugiej, można oprzeć deskę pionowo na ogonie (albo na nosie, bo istnieją również deski z przedłużonym przodem, określane jako nose to longboard).

Camber i rocker

Deski opisywane terminem camber mają deck wygięty wzdłuż własnej osi ku górze. Poleca się je osobom o większej wadze i tym, które zamierzają ćwiczyć różnego rodzaju ewolucje, ponieważ taki kształt blatu ułatwia wykonywanie skrętów. Przeciwieństwem cambera jest rocker – longboard o wklęsłym decku, który spodoba się miłośnikom szybkiej jazdy, bo pomaga zachować skrętność i daje poczucie większej stabilności.

Sporo tego, prawda? Choć prototyp deski do „miejskiego surfingu” powstał raptem 70 lat temu, longboardy już doczekały się mnóstwa ulepszeń. Wszystko dlatego, że społeczność riderów tworzą prawdziwi zajawkowicze. Należymy do nich i my, więc jeśli wciąż masz wątpliwości, jaki longboard wybrać, zajrzyj na blog lulagoga.pl albo zgłoś się do naszych ekspertów. Nasz doświadczony team pomoże Ci dobrać deskę, która spełni Twoje oczekiwania i da Ci ogrom frajdy.

Źródło zdjęć: shutterstock.com, unsplash.com, pexels.com