Czy wyrabianie pieczątek może być ekologiczne?

Świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa wzrasta z dnia na dzień, a wraz z nim zapotrzebowanie na nieszkodliwe dla środowiska rozwiązania. I choć większości osób ekologia kojarzy się z segregowaniem śmieci czy ograniczaniem emisji spalin do atmosfery, warto zastanowić się nad wprowadzeniem przyjaznych dla środowiska nawyków w każdą sferę naszego życia. Okazuje się, że ekologiczny może być na przykład wyrób pieczątek. Dowiedz się więcej na ten temat!

Wyrób pieczątek – jak wyglądało to kiedyś?

Jeszcze całkiem niedawno pieczątki wyrabiało się, grawerując tekst i wzory w specjalnej gumie. Wykorzystywano do tego różne narzędzia, jednak od co najmniej kilkunastu lat królował laser, który wypalał wzór w odpowiednio przygotowanym kawałku gumy. Generowało to nieprzyjemną woń, a także szkodliwe opary ulatniające się do atmosfery. Wkrótce postanowiono rozpocząć wyrób pieczątek w tzw. gumie bezzapachowej, która jednak nadal przy grawerowaniu wydzielała toksyczne chemikalia. Tym samym pracownicy zakładów produkujących pieczątki nadal byli narażeni na ogromne zagrożenie zdrowotne. Na szczęście obecnie ta metoda produkcji pieczątek zanika, a na jej miejsce wkracza ekologiczna technologia błyskowa.

Czym jest technologia błyskowa?

Stosunkowo młoda technologia błyskowa pozwala współcześnie na bardzo szybkie i całkowicie niegroźne dla środowiska wyrabianie pieczątek. Została ona opracowana w Japonii, gdzie dziś jest niemal jedyną stosowaną metodą. Coraz częściej jest wykorzystywana również w innych krajach, w tym także w Polsce. Czym się wyróżnia? Pieczątka powstaje poprzez naświetlanie specjalnego światłoczułego materiału gumowego – to proces, który nie generuje ciepła, żadnych oparów ani toksycznych substancji. Do wytworzenia pieczątki zużywane są też niewielkie ilości energii. To dlatego technologia błyskowa jest ekologiczna i przyjazna dla zdrowia. Ponadto procedura jest bardzo szybka i wygodna, a maszynę do wyrabiania pieczątek może kupić i zastosować każdy.

Wyrabianie pieczątek beztuszowych to przyszłość!

Obecnie wyrabianie pieczątek beztuszowych jest coraz popularniejsze ze względu na liczne zalety technologii. Sam proces jest niezwykle prosty i przyjazny środowisku, a stemple niezwykle wygodne w użytkowaniu i trwałe – pozwalają na wykonanie nawet 25000 tys. odbić, co stanowi nawet 6-krotność żywotności tradycyjnej pieczątki automatycznej. Dzięki temu przemysł ten generuje też znacznie mniej odpadów. Na uwagę zasługują też niskie koszty produkcji stempli, które udowadniają, że ekologia nie musi słono kosztować.