Mikrofony dynamiczne – zastosowanie, zalety i wady, zasada działania

Mikrofony dynamiczne to wszechstronne urządzenia, które sprawdzą się zarówno na dużej scenie, jak i w studiu nagraniowym. Przetworzą głos lektora, wokalu, ale także głośne dźwięki werbla, stopy perkusyjnej czy wzmacniacza gitarowego. Przeczytaj poniższy artykuł – poznaj ogólną charakterystykę tego sprzętu.

Zastosowanie mikrofonów dynamicznych

Wiele osób korzysta z mikrofonów dynamicznych, ponieważ mają niską podatność na sprzężenia (nieprzyjemne trzaski podczas mówienia czy śpiewania) – dają płynny dźwięk dobrej jakości zarówno na dużych scenach, jak i w studiu nagraniowym. Urządzenia radzą sobie z dużym ciśnieniem akustycznym – zarejestrują nawet bardzo głośne melodie oraz odgłosy werbla czy stopy perkusyjnej. Nadają się również do nagrywania głosu lektora i śpiewu acapella. Co więcej, są produkowane z trwałych materiałów, a ich cena należy do atrakcyjnych.

Wszystkie cechy tych produktów sprawiają, że mikrofony dynamiczne ciągle zyskują na popularności.

Zalety i wady mikrofonów dynamicznych

Mikrofon dynamiczny działa poprawnie bez zewnętrznego zasilania – to jego najważniejsza zaleta, dzięki której jest chętnie wybierany przez wiele osób. Sytuacja komplikuje się, gdy chcesz doprowadzić sygnał urządzenia do właściwego poziomu – wtedy sprzęt potrzebuje wzmocnienia przedwzmacniacza. W tym celu skorzystaj z pomocy dobrego preampa.

Dobra rada!

Nie szukaj budżetowego przedwzmacniacza – takie urządzenie nie jest w stanie zapewnić bezszumowego wzmocnienia. Odpowiednie produkty, takie jak mikrofon dynamiczny oraz przedwzmacniacz znajdziesz w sklepie internetowym Megascena.pl.

Mikrofony dynamiczne – jak działają?

Mikrofon dynamiczny generuje sygnał za pomocą ruchu cewki połączonej z membraną – aby był on możliwy, wymienione elementy znajdują się w silnym polu magnetycznym. Najpierw ruch powietrza (wywołany śpiewem, brzmieniem instrumentu) wprawia membranę w drgania zgodnie z ciśnieniem akustycznym tworzącym się wewnątrz urządzenia. Następnie na cewce powstaje niewielkie napięcie, a w konsekwencji sygnał, na którym nam zależy.

Podsumowanie

Mikrofon dynamiczny to bardzo popularny sprzęt – świadczy o tym jego wszechstronne zastosowanie. Jeśli planujesz jego zakup, sprawdź ofertę sklepu Megascena.pl – znajdziesz tam markowy asortyment muzyczny najwyższej jakości.