Jakie możliwości dają nowoczesne frezarki przemysłowe?

Jakie możliwości dają nowoczesne frezarki przemysłowe

Przemysłowa obróbka metalu pozwala na uzyskanie elementów o odpowiednich w danym zastosowaniu wymiarach, geometrii oraz poziomie wykończenia zarówno, jeżeli chodzi o niezbędną dokładność, jak i sposób wygładzenia powierzchni. Prawidłowo dobrane maszyny dadzą też możliwość osiągnięcia wysokiej powtarzalności przy maksymalnie skróconym czasie potrzebnym na realizację wszystkich koniecznych procesów technologicznych.

Do czego służą frezarki przemysłowe?

Wytwarzanie elementów maszyn i urządzeń, a także różnych przedmiotów użytkowych oraz wszelkiego typu detali zrobionych z metalu w wielu przypadkach wymaga zastosowania jednej z metod obróbki skrawaniem. Gdy w grę wchodzi uzyskanie części, której kształt odpowiada bryle obrotowej, a więc np. wałka albo wrzeciona wykorzystuje się tokarki. Przy przygotowywaniu otworów niezależnie od tego czy będą one służyły do montażu, pozycjonowania, przesyłania cieczy lub posłużą jako prowadnica bądź wewnętrzna powierzchnia cylindra niezbędne okaże się użycie wiertarki. Tam, gdzie geometria przedmiotu ma być złożona, wykorzystuje się na ogół frezarki.

Jak działa frezarka?

Maszyny tego rodzaju pracują dzięki narzędziom, którymi są obracające się frezy. Zmieniają one swoje położenie względem przedmiotu obrabianego, odspajając materiał w postaci wiórów i w ten sposób uzyskując z niego pożądany kształt. Frezarki przemysłowe mogą korzystać z frezów wyposażonych w krawędzie tnące o takim samym profilu, jaki ma zostać nadany obrabianej powierzchni albo klasycznych frezów palcowych, przy których decydujące znaczenie ma ścieżka, po której się przemieszczają. W zależności od wykonywanych zadań można korzystać z frezarek manualnych lub sterowanych komputerowo. W pierwszym przypadku za zmianę ustawień podczas pracy odpowiada operator, czyli frezer, który przy pomocy mechanicznych dźwigni, krzywek i pokręteł dobiera położenie elementów oraz parametry przesuwu i ilość obrotów. W drugim ostateczny efekt jest wynikiem realizacji przygotowanego modelu cyfrowego i opracowanego na tej podstawie programu pracy.

Czy frezarki to wyłącznie obróbka metalu?

Frezarki są oferowane nie tylko jako maszyny do obróbki metalu, jak ma to miejsce w przypadku urządzeń oferowanych przez firmę RG Narzędzia, ale również w wersjach przeznaczonych do pracy w drewnie. Ich możliwości, jeżeli chodzi o zakres realizowanych czynności, są zbliżone, choć najczęściej służą one do pracy z nieco większymi powierzchniami niż w przypadku metalu. Częściej też wykonuje się przy ich pomocy wszelkiego typu rowki i bruzdy oraz otwory, a rzadziej uzyskuje złożone kształty.