Trampki dla dzieci – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Kupowanie dziecięcych bucików i odpowiednie zmierzenie stópki nie jest zadaniem łatwym, a do tego należy powtarzać je dość często. Trampki to idealny pomysł na wygodne buty dla dziecka na wiosnę i lato, dlatego warto wiedzieć jak dobrać właściwą wielkość buta do długości stopy dziecka.

Jak zmierzyć stopę i wybrać odpowiedni rozmiar trampek?

Dobierając rozmiar trampek dla dziecka, należy przede wszystkim skorzystać z tabeli rozmiarów. Dla przykładu rozmiarówka Converse rozpoczyna się od europejskiego rozmiaru 18, który jest odpowiednikiem 11 centymetrów. Aby precyzyjnie dobrać rozmiar do wielkości stopy, należy dokonać dokładnego pomiaru przy pomocy kartki papieru, ołówka i linijki. Poproś swoją pociechę, aby na chwilę, bez ruchu stanęła na przygotowanej wcześniej kartce papieru. Pamiętaj, żeby kartka została umieszczona na równym, twardym podłożu, a ciężar ciała dziecka został równomiernie rozłożony na dwie nogi. Następnie przy pomocy ołówka zaznacz duży palec oraz obrysuj piętę. W kolejnym kroku zmierz dwa najbardziej wysunięte punkty przy pomocy linijki. Otrzymany wynik skonfrontuj z tabelą rozmiarów producenta, a będziesz mieć pewność, że buciki będą idealnie odpowiadały rozmiarowi stópki dziecka.

Kiedy trampki są już za małe?

Dziecko pod żadnym pozorem nie powinno chodzić w za małych bucikach. W trampkach jest to szczególnie ważne, ponieważ gumowe noski nie mają szansy na rozbicie się, kiedy stópka stanie się gwałtownie większa. Zbyt małe buty mogą powodować u twojej pociechy wiele problemów oraz deformacji przyszłości, a do tego po prostu powodować duży dyskomfort podczas codziennego noszenia. Przede wszystkim zapytaj swojego malucha, czy nic go nie uwiera i czy swobodnie może poruszać paluszkami u stóp. Jeśli dostaniesz sygnał, że coś w tym zakresie jest nie tak to pierwszy symptom skłaniający do wymiany trampek. Dla upewnienia warto powtórzyć pomiar opisany we wcześniejszym akapicie i ponownie zerknąć do tabeli rozmiarów.

Jak duży zostawić zapas?

Wielu rodziców decyduje się na pozostawienie zapasu, z myślą, że dziecko dłużej ponosi kupione przez nich trampki. Z jednej strony, rzeczywiście należy zostawić odrobinę zapasu, z drugiej należy jednak przyłożyć szczególną uwagę, aby ten zapas nie był za duży. Zbyt duże buciki nie tylko będą niewygodne, ale również mogą stać się niebezpieczne dla malucha – zacznie się o nie potykać. Zapas nie powinien wahać się w granicach od pół do centymetra.