Jak bezpiecznie robić zakupy w lombardzie?

W lombardach wystawiane na sprzedaż są głównie rzeczy używane. Kuszą niskimi, przystępnymi cenami, co jednak można powiedzieć o ich realnej wartości? Czy zakupy w lombardzie to świetna okazja, a może ulokowanie pieniędzy w niepewnym towarze?

Jakość sprzedawanych rzeczy

Lombard, przyjmując u siebie jakikolwiek towar, musi oszacować jego rynkową wartość. Elektronika użytkowa czy elektronarzędzia są sprawdzane pod kątem sprawności, w przypadku biżuterii i przedmiotów kolekcjonerskich najważniejsza jest autentyczność oraz wartość historyczna. Każdy inny towar też jest poddawany rzetelnej wycenie, a przedmioty, które nie działają lub są zupełnie bezwartościowe, nie trafiają do sprzedaży.

Jest więc małe ryzyko, że kupiona w lombardzie rzecz okaże się bezużyteczna, wadliwy towar można zresztą zareklamować, jeśli jego faktyczny stan nie zgadza się z tym, co było w opisie. Część lombardów, jak www.lombardexpres.pl, prowadzi dodatkowo sprzedaż w internecie – warto szukać ofert, które mają dokładny opis danego przedmiotu oraz jego zdjęcia.

Towar od prawowitego właściciela

Największą obawą, gdy chodzi o zakupy w lombardzie, jest legalność pochodzenia towaru. Wiele osób obawia się tego, że trafi na przedmioty kradzione, co później mogłoby im przysporzyć niemałych kłopotów, ale to wbrew pozorom są naprawdę rzadkie sytuacje. Dla lombardu obrót kradzionymi przedmiotami jest bardzo ryzykowny, dlatego przyjmowany towar jest poddawany weryfikacji, tak by nie było wątpliwości, że sprzedający to jego prawowity właściciel.

Transakcja z lombardem jest potwierdzana dowodem zakupu – otrzymuje go zarówno osoba oddająca rzecz do lombardu, jak i późniejszy nabywca. Do rzeczy szczególnie wartościowych, o unikalnej wartości, lombard może dołożyć certyfikat potwierdzający autentyczność.

Co warto kupować w lombardzie?

Najpopularniejszym towarem jest biżuteria – łatwo sprawdzić jej autentyczność i nie są to rzeczy, które tuż po zakupie mogą się popsuć. Sporą część oferty stanowi także elektronika użytkowa – przedmioty są sprawne, ale często noszą już dość widoczne ślady eksploatacji, dlatego ich cena jest znacznie niższa od wartości sklepowej. Warto też szukać w lombardach przedmiotów kolekcjonerskich, jak monety czy zabytkowe zegarki.