Gdzie wyrzuca się styropian?

Styropian jest jednym z bardziej problematycznych odpadów, bowiem nie każdy do końca wie, gdzie należy go wyrzucać. Zwykły kosz odpada – w takim razie w jakim miejscu styropian powinien się znaleźć, aby było ekologicznie, prawidłowo i zgodnie z prawem?

Styropian – rodzaje i zastosowanie

Styropian wykorzystywany jest najczęściej jako materiał budowlany, izolacyjny, a także jako wypełniacz bądź ochroniarz wewnątrz opakowań. Jest tworzywem sztucznym, posiadającym zróżnicowaną gęstość oraz chropowatą powierzchnię. Jego produkcja wygląda następująco: najpierw tworzy się granulki, które zostają wypełniane powietrzem. Następnie są wtłaczane do specjalnej formy, która nadaje im formę bloku. Styropian jest o tyle wyjątkowy, że można z niego stworzyć dowolny kształt – może stać się dekoracją, listwą, dosłownie czymkolwiek. Gęstość styropianu świadczy o jego trwałości i poziomie izolacji. Jest szczególnie często wykorzystywany w budownictwie, na przykład jako izolacja dachu, fundamentów, czy ocieplania podłogi.

Jakim odpadem jest styropian?

Według nowej dyrektywy unijnej dotyczącej segregacji odpadów powstała w Polsce nowa ustawa śmieciowa, która określa jakie odpady do jakiego pojemnika powinny trafić. Problem jednak w tym, że wśród rodzajów owych odpadów nie uwzględniono poremontowych i budowlanych – czyli na przykład styropianu.
Gdzie w takim razie legalnie wyrzucić styropian? Do którego pojemnika? Istnieje szansa, że dana gmina odgórnie zdecyduje czy należy on do tworzyw sztucznych (plastik), czy mieszanych. Zwykle do tego typu pojemników trafia wtedy styropian użytkowy, czyli na przykład występujący w opakowaniach. Inaczej wygląda sprawa ze styropianem budowlanym i izolacyjnym.

W naszym prawie odpady poremontowe i budowlane muszą się znaleźć w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Zakłady komunalne nie są zobowiązane do ich przyjmowania, ponieważ nie należą do tego typu odpadów. Wysypiska z kolei bardzo chętnie wezmą taki styropian, ale za dodatkową opłatą. Z racji, że często pozbycie się opadów poremontowych leży w obowiązku właściciela nieruchomości (czyli musi to zrobić na własny koszt), wielu decyduje się na najgorszy krok – wyrzucenia wszystko do lasu lub innego, nieuczęszczanego terenu.

Gdzie wyrzucić styropian?

Gdzie więc szukać miejsca na legalne pozbycie się styropianu? Pierwszą z opcji – do tego najbardziej prawidłową – jest kontakt do najbliższego Punktu Zbiórki Odpadów w swojej gminie. Każda powinna taki punkt mieć. Owszem, trzeba dodatkowo zapłacić, ale nie ryzykuje się szkodzeniem środowiska, ani otrzymaniem bardzo wysokiego mandatu (nawet do 5 tys. złotych).

Druga opcja to wysypisko. Tak, tutaj też należy zapłacić – jest to opłata recyklingowa, która jest obowiązkiem każdego właściciela owych odpadów. Trzecim wariantem, który zyskuje na coraz większej popularności jest skontaktowanie się z prywatną firmą zajmującą się recyklingiem i wywozem odpadów poremontowych. Wystarczy się do nich zgłosić, podać adres gdzie odpady się znajdują, a profesjonalna ekipa przyjedzie z kontenerami, aby wszystko zabrać i zutylizować. W zasadzie wszystko zrobią za nas – za odpowiednią opłatą.

Nie warto ryzykować – jeżeli posiadasz styropian, którego nie możesz wyrzucić do pojemnika z opadami mieszanymi lub sztucznymi, koniecznie skorzystaj z trzech powyższych opcji. Nie dość, że wesprzesz wtedy środowisko, to na dodatek unikniesz wysokiej kary pieniężnej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Usuń-Gruz – firmą oferującą wywóz odpadów poremontowych w Poznaniu.