Zdarza się, że latem można zobaczyć samochody jeżdżące na zimowych oponach. Warto wiedzieć, iż nie tylko nie powinno się jeździć o tej porze roku na takich oponach. Jest to niebezpieczne oraz naraża właściciela auta na dodatkowe koszta. Oto kilka powodów, które powinny zniechęcić do jazdy na zimowych oponach latem.
Czym różnią się opony letnie od zimowych?
Polska jest krajem, gdzie różnice pogodowe pomiędzy latem i zimą są znaczące. W związku z tym opony stosowane w tych okresach powinny mieć różne właściwości. Podstawową różnicą jest rzeźba bieżnika. Opony zimowe mają bardzo dużą liczbę nacięć. Kanały odprowadzające wodę są znacznie węższe w środkowej części, ale grubsze są pasma, które odprowadzają na boki śnieg. Zapewniają one przyczepność podczas jazdy po błocie pośniegowym i kałużach. Opona została zaprojektowana tak, aby miała wysoką przyczepność nawet w dużej ilości śniegu. Z kolei letnia opona ma zachować przyczepność na rozgrzanym asfalcie. Dlatego bieżnik opony odznacza się niewielką liczbą nacięć, ma duże i gładkie klocki. Kanały w oponie mają za zadanie odprowadzać wodę, która często gromadzi się latem na drogach po obfitych opadach. Inny jest także skład gumy, z której wykonywane są poszczególne rodzaje opon.
Dlaczego nie wolno stosować opon zimowych latem?
Opony zimowe źle sprawdzają się latem. Wiadomo to nie od dziś. Wynika to z faktu, że mieszanka gumowa wykorzystywana do produkcji opon zimowych latem staje się miękka. Powoduje to ślizganie się samochodu po gorącym asfalcie. Jazda takim autem jest niestabilna, a tym samym niebezpieczna. Ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy ma wspomniana rzeźba bieżnika. Kanały stosowane w oponach zimowych mogą nie być odpowiednie podczas odprowadzania wody latem. To powoduje wydłużenie się drogi hamowania. Warto pamiętać, że inne samochody z oponami letnimi mogą potrzebować znacznie mniej czasu, by zahamować. Może to skończyć się kolizją, np. podczas jazdy w kolumnie samochodów. Jeżeli kogoś nie przekonują względy bezpieczeństwa, to może przekona go czysta ekonomia. Otóż opony zimowe latem zużywają się znacznie szybciej. Nie jest to zatem żadna oszczędność, gdyż może okazać się, że po dwóch sezonach takiej jazdy trzeba będzie wymienić opony na nowe.
Jak zapobiec wymianie opon?
Wiele osób może zastanawiać się co zrobić, aby uniknąć wymiany opon dwa razy do roku i posiadania dwóch kompletów. Otóż pierwszym sposobem jest zakup opon całorocznych. Są one wykonane z odpowiedniej mieszanki gumy, która sprawdza się w każdej temperaturze. Bieżnik przygotowany jest tak, aby odprowadzać śnieg i wodę, jednocześnie zapewniając przyczepność na gorącym asfalcie i śniegu. Takie opony mogą się jednak nie sprawdzić w skrajnych temperaturach, które w Polsce zdarzają się zarówno latem, jak i zimą. Innym sposobem jest wynajem długoterminowy aut. Jazda takim autem nie wiąże się z koniecznością konserwacji auta oraz wymianą opon. Zajmuje się tym firma wynajmująca samochód. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie chce martwić się regularną wymianą opon.