Leasing pracowniczy – sposób na braki kadrowe

Rynek pracowników, zwłaszcza do specjalistycznych prac fizycznych w ostatnich latach nieco zmalał. Natomiast ilość pracy jest taka sama lub nawet większa. Z perspektywy pracowników jest to problem. Dziury w kadrze często zapełniane są przez nadgodziny, jednak na dłuższą metę nie jest to dobry sposób. Jak poradzić sobie z deficytem pracowników?

Wynajem pracowników

Brak rąk do pracy to problem, z którym mierzą się obecnie pracodawcy. Ogłoszenia o pracę wpiszą na tablicach całymi miesiącami, a chętnych brak. W takiej chwili warto pomyśleć o wynajmie pracownikow. To elastyczna metoda, dzięki której pracodawca zyskuje nowe osoby na pokładzie swojej firmy, a osoby szukające zatrudnienia – pracę. Co ważne, taka forma współpracy nie wymaga konieczności zatrudnienia pracownika na stałe. Wynajem pracowników odbywa się za pośrednictwem agencji pracy. Pracownicy z Białorusi zawierają stosunek trójstronny, to znaczy, że stosunek pracy regulują dwie zupełnie odrębne umowy. Pierwsza z nich dotyczy umowy pomiędzy pracownikami a agencją. Druga to umowa regulująca stosunek pomiędzy pracodawcą a agencją. Pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem nie ma bezpośredniej umowy. O wszystkie obowiązki wynikające z prawa pracy dba agencja, a nie firma, w której pracownik wynajmowany pracuje. Taka forma jest całkowicie legalna oraz bezpieczna dla każdej ze stron.

Leasing pracowników – dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Pracodawcy często podejmują żmudne próby znalezienia pracowników na już. Agencje pracy pomagają zarówno pracownikom tymczasowym jak i firmom poszukującym rąk do pracy. Główną komunikacją ze strony agencji pośredniczących są treści szukam pracowników z Ukrainy, bądź innych bliskich krajów. Pracownicy zza granicy chcący podjąć pracę w Polsce mają zagwarantowaną pomoc formalną i prawną ze strony agencji. To otwiera im nowe możliwości.

Z kolei z drugiej strony agencje pomagają firmom borykającym się z brakiem pracy. Szczególnie w okresach urlopowych, pracownicy z Mołdawii lub innych państw, przejmują obowiązki pracowników etatowych. Leasing pracowniczy to elastyczna forma pod względem czasu, dlatego wynajmowany pracownik podejmuje w firmie pracę tylko na wskazany przez przedsiębiorcę czas.

Jak wygląda umowa na wynajem pracowników?

Umowę na wynajęcie pracownika tymczasowego, firma podpisuje z agencją. Taki dokument powinien nosić kilka kluczowych i niezbędnych elementów. Pierwszym z nich jest oczywiście określenie rodzaju wykonywanej pracy. Najlepiej dokładnie sprecyzować zakres wykonywanych obowiązków. Kolejna sprawa to okres, na jaki firma wynajmuje pracownika tymczasowego. Trzecia kwestia to sprawy finansowe, w tym wynagrodzenia pracownika. W przypadku jeśli jest to umowa na czas nieokreślony, warto zawrzeć w umówię paragraf o sposobie rezygnacji z usług agencji.