Jak można zostać adwokatem?

Adwokat to zawód prestiżowy, który wymaga jednak ogromnych nakładów pracy i dążenia do ustalonego celu. Nie każdy może wykonywać taki zawód. Kancelaria adwokacka Kraków to miejsce, w którym znajdziemy doświadczonych prawników, jednak ich droga do kariery była trudna. Warto wiedzieć, w jaki sposób udało im się uzyskać tytuł i uprawnienia.

Jak zostać adwokatem?

Zawód adwokata wiąże się z pasją do zagadnień prawa, do żmudnej nauki i zapamiętywania wielu informacji. Droga do uzyskania uprawnień jest kręta, jednak daje naprawdę wiele satysfakcji i wysokie zarobki. Z tego powodu nie każdy może zostać prawnikiem, mimo iż każdego roku studia prawnicze na najlepszych polskich uczelniach są bardzo oblegane. Do końca studiów zawsze dotrwają najlepsi i najbardziej wytrzymali. W końcu adwokat musi poznać ogromną ilość zagadnień prawa, filozofii czy historii. Do tego żmudne praktyki i zdobywanie doświadczenia.

Aby zostać adwokatem, należy ukończyć studia prawnicze. Kiedy te są zakończone, można przystępować do egzaminu na aplikację adwokacką. Aby przystąpić do egzaminu, wcześniej należy złożyć odpowiedni wniosek z załącznikami – kwestionariuszem osobowym, życiorysem, odpisem lub oryginałem dyplomu i 3 zdjęciami. Dopiero po zdaniu egzaminu, kandydat trafia na listę aplikantów. To jednak nie koniec drogi w walce o zostanie adwokatem – aplikacja trwa 3 lata i znów kończy się egzaminem. Adwokatami zostają dopiero aplikanci, którzy zakończyli naukę egzaminem, otrzymując pozytywny wynik.

Gdzie może pracować adwokat?

Osoba, która zda wszystkie niezbędne egzaminy i uzyska tytuł prawnika, może liczyć na szerokie możliwości zatrudnienia. Kancelaria adwokacka Kraków to jedno z miejsc, w których prawnik może szukać stabilnej pracy. Wielu adwokatów pracuje we własnych kancelariach, chociaż głównie wówczas, gdy zdobędą niezbędne doświadczenie. Część adwokatów pracuje również w firmach, które zajmują się bardzo różnorodną działalnością i dla ochrony własnych interesów potrzebują mieć prawników z ich szeroką wiedzą stale pod ręką.