Skaza białkowa u dzieci

Jednym z alergenów, który najczęściej uczula dzieci, jest białko mleka krowiego. Powoduje on u dzieci reakcje alergiczne, m.in. zmiany skórne. Występująca wówczas alergia nazywana jest często także skazą białkową. Reakcja immunologiczna organizmu jest niewłaściwa i występują objawy alergii. Oto najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o skazie białkowej.

Dlaczego dziecko ma skazę białkową?

Niektóre dzieci mają skazę białkową, gdyż jak już wspomniano, ich organizm niewłaściwie reaguje na białko mleka krowiego. Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze właściwie rozwinięty. Rozwija się on jeszcze po narodzinach dziecka. Dziecko może dostać reakcji alergicznej nie tylko wtedy, gdy samo spożyje mleko. Reakcja może wystąpić także w sytuacji, kiedy matka karmiąca spożyje mleko krowie i nakarmi dziecko piersią. W niektórych przypadkach alergia może występować także w późniejszych latach życia, choć zazwyczaj dzieci z niej wyrastają. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat, by w razie jej wystąpienia można ją było łatwo rozpoznać.

Skaza białkowa u dzieci – objawy

Wiele osób uważa, że jedynym objawem skazy białkowej są zmiany skórne. Jest w tym część prawdy, gdyż dzieci uczulone na białko mleka krowiego faktycznie mogą je mieć. Jednak występują także inne objawy tej dolegliwości. Należą do nich m.in.:
– objawy ze strony układu pokarmowego, np. biegunka, wymioty, bóle brzucha, zaparcia, refluks,
– zmiany skórne, mające często postać czerwonych plam,
– atopowe zapalenie skóry,
– wstrząs anafilaktyczny,
– objawy ze strony układy oddechowego, m.in. problemy z oddychaniem, nieżyt nosa, duszności.

Skaza białkowa jak rozpoznać

Skaza białkowa może być mylona z różnymi innymi alergiami pokarmowymi. Niektóre z nich mogą dawać takie same lub podobne objawy. Pierwszym krokiem, który pozwoli stwierdzić, czy pojawiające się objawy są skutkiem skazy białkowej, jest przede wszystkim obserwacja dziecka. Jeżeli mamy podejrzenia co do uczulenia na białko mleka krowiego, po jego podaniu trzeba dziecko bacznie obserwować. Jeżeli pojawią się wymienione objawy po jego spożyciu, może to oznaczać, że dziecko ma alergię. Warto też pamiętać, że objawy mogą wystąpić zarówno po kilku minutach, jak i po kilku godzinach. Dlatego nie wolno tracić czujności, nawet jeśli od posiłku minie kilka godzin. Innym sposobem na rozpoznanie skazy białkowej jest także wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, a następnie alergologa. Wykona on badania, które pozwolą potwierdzić, czy alergenem jest faktycznie białko mleka krowiego. W przypadku wystąpienia alergii warto wybrać się do alergologa w Cmpromed4kids.pl

Czego powinno unikać dziecko ze skazą białkową?

W przypadku kiedy lekarz stwierdzi uczulenie na mleko krowie, wówczas warto wiedzieć, jakich pokarmów dziecko nie może spożywać. Należą do nich, m.in.:
– mleko oraz jego przetwory, w tym także te ulegające fermentacji, jak kefir, czy maślanka,
– naleśniki, ciasta, słodycze, mające w składzie dodatek mleka,
– inne produkty z dodatkiem mleka,
– sery i inne przetwory mleczne,
– napoje mające w składzie mleko.
– niektóre dzieci nie mogą spożywać także wołowiny i cielęciny, gdyż może wystąpić tzw. reakcja krzyżowa.
Omawiając dietę dziecka ze skazą białkową, nie można zapomnieć, że powinno się uzupełniać wapń. Wynika to z faktu, że w przypadku nieuczulonych dzieci głównym źródłem wapnia są właśnie mleko i jego przetwory. W celu uzupełnienia niedoborów wapnia może być konieczna suplementacja. Często unikanie niektórych pokarmów wystarczy, by uniknąć reakcji alergicznej. Z wiekiem dziecko może wyrosnąć ze skazy białkowej.