Orbitrek – jak na nim ćwiczyć i czy warto go kupić?

Orbitrek - jak na nim ćwiczyć i czy warto go kupić?

Orbitrek jest nowoczesnym urządzeniem do ćwiczeń, cieszącym się dużą popularnością nie tylko w naszym kraju. Specjaliści zalecają korzystanie z niego szczególnie osobom, które dopiero zaczynają systematycznie ćwiczyć. Korzystanie z orbitreka pozwala poprawić kondycję fizyczną oraz pozbyć się zbędnych kilogramów. Przy wszystkich zaletach orbitreka należy pamiętać by nie ograniczać się wyłącznie do tej jednej formy aktywności fizycznej. Poniżej znajdziecie kilka ważnych informacji dotyczących tego urządzenia.

Kto może korzystać z orbitreka?

Profesjonalni trenerzy są zgodni, co do tego, że ćwiczenia na orbitreku są jedną z bezpieczniejszych form aktywności. Ćwiczyć może praktycznie każdy niezależnie od wieku czy stanu kondycji. Jedynym przeciwwskazaniem są poważne choroby. Każdy kto chce poprawić swoja formę może a nawet powinien korzystać z orbitreka.

Tego typu aktywność jest doskonałym sposobem na doskonalenie formy a także poprawę wydolności układu oddechowego oraz układu krążenia. Orbitrek jest też szczególnie polecany osobom mającym problemy ze stawami kolanowymi, ponieważ obciąża je jedynie w minimalny sposób.

Orbitrek to również doskonałe rozwiązanie dla osób ze znaczną nadwagą lub otyłością. Można go wykorzystywać zarówno w czasie rozgrzewki, po treningu w celu zrelaksowania mięśni a nawet jako główne urządzenie treningowe.

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Orbitrek to nie tylko sprzęt dla początkujących osób początkujących. Trening na nim stanowi doskonały wstęp do kolejnych, bardziej zaawansowanych form aktywności fizycznej. Bardzo ważną zaletą tego urządzenia jest to, że umożliwia regulację obciążenia. Każdy w zależności od swoich możliwości może samodzielnie ustalić sobie stopień trudności.

Należy przy tym pamiętać, że orbitrek ma swoje ograniczenia. Mimo tego, że jest doskonałym urządzeniem treningowym nie umożliwi nam zbudowanie takiej formy, jak na przykład bieżnia elektryczna. Dlatego po pewnym czasie, gdy organizm zaadaptuje się już do systematycznego wysiłku warto wzbogacić zajęcia o inne formy ćwiczeń.

Przykładowe zajęcia treningowe mogą wyglądać na przykład w ten sposób:

  • kilkunastominutowa sesja na orbitreku,
  • pięćdziesiąt brzuszków,
  • trzydzieści przysiadów.

Bardzo wiele zależy od waszej pomysłowości i zaangażowania. Jeśli macie trudność z opracowaniem odpowiedniego planu treningowego, warto skorzystać z pomocy doświadczonych trenerów. Trening, aby był skuteczny powinien trwać każdorazowo, co najmniej trzydzieści minut.