Choroby oczu – co możemy leczyć z użyciem nowoczesnych technologii?

Choroby oczu – co możemy leczyć z użyciem nowoczesnych technologii?

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że wiele schorzeń, wobec których przez wieki medycyna była bezsilna, można leczyć. Ogromny postęp w tej dziedzinie dotyczy również okulistyki, w której operacja na oczy z użyciem nowoczesnych technologii poprawia ostrość widzenia i ratuje przed utratą wzroku. Zobaczmy, jakie choroby oczu możemy leczyć z użyciem lasera i innych nowoczesnych technologii.

Laserowa korekcja wad wzroku

Leczenie wad refrakcji czyli nadwzroczności, krótkowzroczności czy astygmatyzmu przez lata było możliwe tylko poprzez stosowanie odpowiednich szkieł korekcyjnych. Dzięki rozwojowi technologii i laserom można je wyleczyć i chory nie musi już nosić okularów ani szkieł kontaktowych. Takie zabiegi jak WF Optimized, vDesign czy EBK weszły już do standardowych metod leczenia wad refrakcji i są stosowane powszechnie, pomagając ludziom odzyskać pełną ostrość widzenia i zapomnieć o szkłach okularowych.

Leczenie zaćmy

Kolejną chorobą, która jest w pełni uleczalna dzięki nowoczesnym technologiom, jest zaćma. Przyczyną jej wystąpienia jest mętnienie soczewki, co powoduje stopniową utratę wzroku aż do ślepoty. W tym momencie z odsieczą przychodzą ultradźwięki, które są używane podczas zabiegu fakoemulsyfikacji zaćmy. Dzięki ich użyciu stara zmętniała soczewka zostaje usunięta, a w jej miejsce wszczepia się nową, sztuczną. To technologia używana z powodzeniem na całym świecie, a jej zastosowanie pozwala odzyskać pełną ostrość widzenia i całkowicie wyleczyć zaćmę.

Klinika okulistyczna Vidium Medica wykonuje operacje usuwania zaćmy, za pomocą nowoczesnej metody.

Leczenie jaskry

Nowoczesne technologie są również wykorzystywane do leczenia jaskry. W tym przypadku co prawda nie możemy mówić o pełnym wyleczeniu, bo na razie nie znaleziono sposobu na to, by się to udało, ale dzięki zabiegom z użyciem lasera można znacząco obniżyć ciśnienie śródgałkowe. Dzięki zastosowaniu selektywnej trabekuloplastyki laserowej SLT lub irydotomii laserowej wielu chorym udaje się uniknąć dalszego rozwoju choroby i zahamować jej rozwój.

Inne choroby oczu

Nowoczesne technologie i zabiegi są również stosowane w leczeniu innych chorób. Leczenie AMD, dzięki iniekcjom doszklistkowym, pozwala znacząco opóźnić rozwój tej choroby. Leczenie stożka rogówki metodą cross linking daje szansę na uratowanie rogówki, a dzięki temu również wzroku. Leczenie laserem stosowane w przypadku retinopatii cukrzycowej pozwala zmniejszyć ryzyko całkowitej utraty wzroku.

Jak widać współczesne technologie dały nam ogromną szansę na to, by poprawić jakość widzenia i uniknąć ślepoty, która z braku takich technologii dotyczyła wszystkich poprzednich pokoleń.