Jakie rośliny będą najlepsze do ogrodu?

Urządzasz przydomowy ogród i nie wiesz jakie rośliny dobrać? Zapraszamy zatem do lektury poniższego poradnika.

Fani ogrodnictwa coraz częściej pragną w swoich ogrodach sadzić drzewka oraz krzewy owocowe. Nie jest to jednak łatwy wybór, ponieważ należy dobrze przemyśleć, jakie odmiany chcemy hodować oraz dopasować je do wielkości naszej działki. Dlatego, aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed zakupem należy zasięgnąć informacji, jakie docelowo rozmiary może osiągać dane drzewko lub krzew. Rośliny owocowe warto wkomponować w całość ogrodu i wykorzystać je niekiedy nawet jako element dekoracyjny. Nie tylko dostarczają one owoców, ale wyglądają przepięknie, chociażby w okresie kwitnienia. Wybór drzew i krzewów owocowych należy dobrze przemyśleć, aby móc cieszyć się owocami od lata aż do późnej jesieni.

Jakie odmiany sadzić?

Nawet mała działka dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu może zmieścić kilka roślin owocowych. Czasem wystarczy zakup jednego drzewka owocowego i kilku krzewów, aby nasz ogród zamienił się w sad z prawdziwego zdarzenia. Wybierając odmiany roślin, upewnijmy się, czy są one odporne na choroby. Warto również mieć na uwadze to, że nie wszystkie odmiany roślin owocowych nadają się do sadzenia w małym przydomowym ogródku, a raczej przeznaczone są do wielkich sadów produkcyjnych.

Drzewka owocowe niskopienne poleca się szczególnie do małych ogrodów, ponieważ zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu można zasadzić kilka różnych odmian. Dodatkowo zaczynają one szybko owocować, łatwo zrywać z nich owoce oraz dokonywać podcinania korony. Są one jednak wrażliwe na niesprzyjające warunki, przez co mogą żyć krócej.

Drzewka owocowe wysokopienne są o wiele bardziej efektowne i dzięki nim możemy uzyskać wygląd prawdziwego, starego sadu. To te odmiany głównie dają cień, są długowieczne i odporne na niesprzyjające warunki uprawne. Niestety zaczynają owocować później i są trudniejsze w pielęgnacji.

Kupując rośliny, należy zapoznać się z informacją, jakie odmiany innych drzew są dobrymi zapylaczami dla tego, które mamy zamiar kupić i wybrać jedną z nich. Wszystko za sprawą tego, że większość drzew owocowych zalicza się do obcopylnych, czyli aby drzewko obrodziło w owoce, musi zostać zapylone pyłkiem z rośliny innej odmiany. Dla małych ogrodów polecane natomiast są rośliny samopylne. Te i wiele innych odmian z pewnością znajdą Państwo na stronie https://www.zgarden.pl/, gdzie oprócz dużego wyboru mogą Państwo zaczerpnąć dużą dawkę informacji na temat roślin i ogrodnictwa.

Drzewa i krzewy owocowe polecane do ogrodu:

– agrest,

– borówka wysoka,

– brzoskwinia,

– czereśnia,

– grusza,

– jabłoń,

– jeżyna,

– malina,

– morela,

– porzeczka,

– poziomka,

– śliwa,

– truskawka,

– winorośl,

– wiśnia.